Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Uçurumu geçmek istiyorsanız büyük adım atmalısınız” Güncelleme : 10:04:00 TSİ  02.12.2009
“Uçurumu geçmek istiyorsanız büyük adım atmalısınız”
 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu geçtiğimiz hafta ilimizdeydi. 25 Kasım Çarşamba günü geldiği Kırklareli’nde yoğun bir gündeme imza atan Hisarcıklıoğlu, katıldığı programlarda önemli açıklamalarda da bulundu. Çarşamba günü ilk olarak saat 13:30’da Valiliğe gelen Hisarcıklıoğlu’nu burada Vali Cengiz Aydoğdu, Vali Yardımcıları ve daire müdürleri karşıladı.

Valilik makamındaki görüşmede TOBB Başkanı, Vali Aydoğdu ile Artvin’de birlikte çalıştıklarını ve çok verimli işler gerçekleştirdiklerini belirterek, orada Sarp Gümrük Kapısı’nın açılışını birlikte yaptıklarını söyledi. Karşılıklı verilen hediyelerin sonrasında Hisarcıklıoğlu, ikinci durak olarak Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’na gitti.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun saat 14:30-16:30 arası Kırklareli Üniversitesi’nde vermesi planlanan konferans iptal edilince gündem, KTSO’daki programla devam etti. Hisarcıklıoğlu burada Vali Aydoğdu, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Ticaret Borsası Başkanı Turan Altıntel ve beraberlerindeki heyetle ilk olarak, Kadın Girişimciler Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada kadın girişimciliğinin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki 72 milyon nüfusun, 36 milyonunun kadın olduğunu ve bunlardan sadece yüzde 1’inin girişimci sıfatı taşıdığını ifade ederek; “Kadınların girişimciliğe teşvik edilmesi gerekmektedir. Uçurumu geçmek istiyorsanız büyük adım atmalısınız ve bunun için de hayal gücünüzü kullanacaksınız.” diye konuştu. Konuşmanın ardından Hisarcıklıoğlu Kırklareli’ndeki ihracat rekortmenlerine ödüllerini verdi. Aslanlı Tekstil’in ihracat rekortmenliğinde ikinciliğe imza attığı başarının ödülünü Hisarcıklıoğlu’ndan, Aslanlı Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Uysal aldı.

Saat 18:00’da Kırklareli Ticaret Borsası’na geçen Rifat Hisarcıklıoğlu, burada Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri ile bir süre görüştükten sonra konferans salonuna iştirak etti. Salonda yapılacak olan panele; başta Vali Cengiz Aydoğdu olmak üzere; Vali Yardımcısı Ismail Hakkı Çınarsoy, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Il Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, KTSO Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, KTB Başkanı Turhan Altıntel, banka müdürleri, KTSO ve KTB il, ilçe yönetim kurulları ve üyeleri ile çok sayıda işadamı ve tüccar katıldı.

Kayhan Kuralay’ın beğeni toplayan sunuculuğu eşliğinde başlayan panelin ilk konuşmasını KTB Başkanı Turhan Altıntel yaptı. Altıntel, Kırklareli’nin ekonomik durumunu değerlendirdiği konuşmasında, ilin teşviğe ihtiyacı olduğunu belirterek; Dereköy Sınır Kapısı, Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli’ndeki tarım ve lisanslı depoculuk hakkında anlatımlarda bulundu.

Dereköy Sınır Kapısı’nın 25 seneden beri açılamadığını kaydeden ilimizdeki piyasaların hareketlenmesi bakımından kapının biran önce açılması gerektiğini vurguladı. Altıntel, kapıya yönelik söylemlerinin yanısıra; küçük nüfuslu şehirlerdeki AVM sektörününün esnafa olan olumsuz etkisine de değinerek, AVM’lerin şehir merkezine çok daha uzakta bir yerde kurulması gerektiğini kaydetti. Altıntel’in ardından CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek kürsüye geldi. Dibek’te Kırklareli’ne genel bir bakış sergilediği cümlelerinde, ilimizin sorunlarının temelinde yatan sebepleri ve bunlara getirilmesi gereken çözüm önerilerini anlattı.

Dibek’in ardından konuşma sırası Hisarcıklıoğlu’na geldi. Hisarcıklıoğlu Kırklareli’ne gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, tarım ve hayvancılık konusunda daha fazla konuşulması gerektiğini söyledi. TOBB Başkanı konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

Ortaklık kültürü çok önemli

“Hazreti Mevlana diyor ki; ‘Herkes aynı fikirdeyse, hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir’. Farklı düşünmeliyiz. Farklılıklarımızla birbirimizi seveceğiz. Birbirimizi dışlamayacağız. Birbirimizi öteki diye dışa atmayacağız. Biz 72 Milyon birbirimize sarılmak mecburiyetindeyiz. Tarıma geldiğimiz zaman, bugün Türkiyemiz’e baktığımızda 58 Milyar dolarlık üretim hacmi ile tarımda dünya sekizincisiyiz. Ekilebilir arazi büyüklüğü bakımından, dünya dokuzuncusuyuz. Bu Allah’ın bize vermiş olduğu büyük bir nimet. Şimdi geriye ne kalıyor? Bu kafayı kullanmak kalıyor. Herşeyi devletten, hükümetten bekliyoruz. Ortaklık kültürü çok           önemli.”

Ülkemizin tarım alanlarını son derece yetersiz değerlendirdiğini söyleyerek sözlerine devam eden Hisarcıklıoğlu; ”Türkiye’nin tarım ürünü ihracatı yaklaşık 13 Milyon dolar. Ilk önce ne ürettiğini bileceksin. Ne ürettiğini bilmeden, hangi politikayı yapabilirsin, yapamazsın. Allah bize 9. büyük tarım arazisini vermiş. Bunu yapamazsak sonra biz şikayete devam ederiz. Bankacılıktan ben de şikayetçiyim. Biz ağlarken onlar gülüyor.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu’nun uzun soluklu konuşmasının ardından kürsüye çağırılan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu kısa ve öz konuştu. Vali Aydoğdu yaptığı konuşmada; ”Bizim demokrasili yıllarda halletmeye çalıştığımız pek çok sorunu Avrupa ülkeleri 19. yüzyılda demirden bir disiplin altında halletmişler. Taşra kalkınmasının en büyük sıkıntılı yönü, merkezin fazlasıyla ciddiye alınmamasıdır. Ülke kalkınmasının da demokrasili yıllarda en büyük defosu, dengeli kalkınmayı sağlayamamaktır. Plan yaparsınız, uygulayamazsınız.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 2008 yılı yüksek düzeyde tescil ücreti ödeyen Kırklareli Ticaret Borsası üyelerine ödül töreni düzenlendi. Törende ilk iki ödülü Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Tüzerler Tarım Ürünleri Sanayi adına Celal Tüzer ve Eroğlu Tekstil adına Cezmi Eroğlu’na verdi. Üçüncü ve dördüncü ödülü ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Gündüzler Mandıra Sanayi  adına Mustafa Gündüz’e ve Uzunlar Yem Sanayi adına Fikri Altıntel’e verdi. 5. ödülü Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Alınterim Petrol ve Tarım Ürünleri Sanayi adına Murat Alınterim’e verdi. 6. ödülü ise Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek Şevket Fidan’a takdim etti. Törende 7. ve 8. ödülleri ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Yamaner Iç ve Dış Ticaret adına Mehmetcan Yamaner’e ve 8. olarak Yayla Un Gıda adına Gürkan Oras’a verdi.

9. ve 10. ödülleri ise Gümrük ve Turizm Işletmeleri AŞ. yönetim kurulu başkanı ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Arif Parmaksız, Trak Yem ve Yağ Sanayi adına Şirket Müdürü Erdinç Yavuz’a, Alkan Süt Ürünleri adında Cemal Alkan’a takdim etti.

Tescil ücreti ödeyen üyelere plaketlerinin verilmesinin ardından Kırklarelli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Salih Özlek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Kırklareli Ticaret Borsası Binası’nın yer aldığı bir plaket ve Kırklareli’nin milli içeceği konumundaki hardaliyeden küçük boyutta fıçı halinde hediye etti. Kırklareli Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ibrahim Özyıkılmaz da Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’ya plaket takdim etti. Akabinde ise sırasıyla Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’a,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı’ya,  Gümrük ve Turizm Işletmeleri AŞ. yönetim kurulu başkanı ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Arif Parmaksız’a plaketleri verildi.

Plaket törenin de son bulması ile Kırklareli Ticaret Borsası’nda 50, 40 ve 30. yılını dolduran üyelere ödülleri verildi. Bu kapsamda 50. yılını dolduran Orhan Çetintaş ve Behçet Pilavcı’ya, 40. yılını dolduran Hilmi Şensöz’e, 30. yılını dolduran Şerafettin Gürkaş ve Atilla Ertuğrul’a ödülleri takdim edildi.

Suat Toktar ve Veli Akıncıoğlu’na da fahri başkanlık ödülü verildi. Fahri başkanlık ödüllerinin ardından ise Ipsala Borsa Başkanı Ibrahim Girdin, geçtiğimiz aylarda Trakya’da üç ilin katkıları ile birlikte düzenlenen festivale katkılarından dolayı Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’ya plaket verdi. Ipsala Ticaret Borsası Başkanı Ibrahim Girdin ayrıca Ipsala Ticaret Borsası’nın 40. yılı anısına ürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na plaket verdi. Hisarcıklıoğlu ödül töreninden sonra verilen akşam yemeğinin ardından ilimizden ayrıldı.
Okunma : 761   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.