Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Varlık Barışı uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı Güncelleme : 11:14:00 TSİ  10.10.2009
Varlık Barışı uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı
 

Ekonomik krize çare olarak, hükümet tarafından üretilen alternatiflerden biri olan Varlık Barışı uygulamasının, Bakanlar Kurulu kararıyla yıl sonuna kadar devam edeceği açıklandı. Yurt dışındaki bankalarda hesabı olan vatandaşların parasını sorgulamadan ülkeye getirmesini sağlamak ve böylece milli ekonomiye canlılık sağlamak amacıyla yapılan bu uygulamayı, ilimzdeki vatandaşlara bir basın açıklaması ile duyuran AK Parti Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, şunları kaydetti:

“Bakanlar Kurulu, uygulama süresi 30 Eylül’de bitmiş olan, 1 yılı aşkın süredir kamuoyunun ve özellikle de vergi mükelleflerinin gündeminde yer alan Varlık Barışı uygulamasının 3 ay daha devam etmesini kararlaştırdı.

Buna göre mükellefler , 2009 yılı sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışında bulunan kayıt dışı kalmış para, döviz, altın, taşınmaz gibi varlıklarını kayıt altına alabileceklerdir.

Varlık Barışı uygulamasının mükellefler açısından en önemli fonksiyonu, hem kayıtlarda yer almayan varlıklarını beyan ederek kayıt almalarını sağlaması, hem de beyan edilen değerler kadar, olası vergi incelemelerinde ortaya çıkacak matrah farklarına karşı bir nevi kendilerini sigorta ettirmesidir.

Varlık Barışı kapsamında bildirilen veya beyan edilen varlıklar nedeniyle 1 Ocak 2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin hiçbir suretle vergi incelemesi yapılmayacaktır. Kayıtlarda yer almayıp beyan edilen ve kayıt altına alınan değerler eğer yurtiçinde ise %5, yurtdışında ise %2 oranında vergi ödenmesi gerekmektedir.

Başka sebeplerle 2004-2007 yıllarına yönelik yapılan vergi incelemeleri sonucu Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi yönünden tespit edilen matrah farkından ve KDV indirimi reddiyatlarından, Varlık Barışı’nda beyan edilen değerler mahsup edilebilecektir. Örneğin vergi incelemesi sonucu, 2005 yılında 100.000 TL’lik sahte belge kullandığı tespit edilen bir mükellef, Varlık Barışı kapsamında 100.000 TL’lik beyanda bulunup %5 oranındaki 5.000 TL vergiyi vadesinde öderse, bu sahte belge kullanımı sebebiyle vergi tarhiyatı ve cezasından kurtulacaktır. Bu verginin ödenmesiyle beraber beyan edilen değerler, 19 Haziran 2009 tarihi sonrası başlamış vergi incelemeleri sonucu bulunan matrah farkları ve KDV indirim retlerinden mahsup edilecektir. Tarh edilen bu vergi vadesinde ödenmezse mükellefler, bu mahsup uygulamasından yararlanamayacaktır.

Mükelleflerin özellikle vergi incelemelerine karşı kendilerini daha korunaklı hale getirmeleri için bu uygulamadan yararlanmalarında büyük fayda olduğunu düşünmekteyim. Hemşehrilerimizi konu hakkında bilgilendirerek, uygulamadan faydalanmak isteyenlerin bir an evvel ilgili vergi dairesiyle irtibata geçmelerini sağlamak amacıyla, bu basın açıklamasını yapma gereği duyduğumu belirtir, sevgi ve saygılarımı sunarım.”
Okunma : 1281   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.