Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Havaların soğumasıyla birlikte ilimizde de balık satışları arttı Güncelleme : 11:13:00 TSİ  06.11.2009
Havaların soğumasıyla birlikte ilimizde de balık satışları arttı
 

Kırklareli halk pazarında gün boyu bulutlu bir hava hakim olurken, akşamüzerine doğru başlayan yağmur ile birlikte pazarcı esnafı ve vatandaşlar alışverişlerini sürdürdüler.

Kırklareli Çarşamba Pazarı’nda bu hafta öncekilere göre durgunluk gözlenirken, esnaf bu durumun bayrama az bir zaman kalmasından kaynaklandığını belirtti. Konu ile ilgili görüş bildiren pazarcı esnafı, işlerin yolunda gidip gitmediği ile ilgili sorumuza yanıt olarak “akmasa da damlıyor” şeklinde cevap verdi. Satışların önceki haftalara göre daha az olmasını ise şu şekilde açıklayan esnaf, “vatandaşta alım gücü az, halkımız giyim alışverişi yapmak için bayramı bekliyor. Hal böyle olunca da işlerimizin seyri olumsuz yönde etkileniyor. Bazı vatandaşlar alıcı olarak değil de bakıcı olarak pazara geliyor. Özellikle gelir durumu az vatandaşlarımız, kaliteden önce fiyata bakıyor. Sezon sonu ürünlerde fiyat indirimine gitsekte piyasaya yeni giriş yapan ürünlerde indirime gidemiyoruz. Vatandaş, parça başına pazarlık yapıyor. Biz de kar yapmak zorundayız. Alış fiyatına satarsak, zarar ederiz” dediler.

Balık satışlarında artış gözlendi

Kış mevsimine yaklaşmamız ile birlikte balık çeşitliliği ve miktarı da arttı. Buna bağlı olarak balık satışları yükseldi. Vatandaş, fiyatların biraz daha ucuzlamasını istese de balık alımından vazgeçmiyor. Haftada üç gün balık yenmesini tavsiye eden uzmanların uyarılarını dinleyemediklerini belirten vatandaşlar, hafta da bir ya da en fazla iki kez balık alabildiklerini ifade ettiler. Ilimizde maddi durumu yetersiz vatandaşların haftada değil ay da bir bile zor aldıkları et ürünleri, içinde bulunulan şartları da gözler önüne seriyor.

Pazar’da sebze ve meyvenin alıcısı hiç eksik olmuyor

Domuz Gribi’ne karşı bol bol meyve ve sebze tüketimi eğilimine giden vatandaşlar, gripten korunma yolları arıyor. Bu doğrultu da poşet poşet alınan sebze ve meyveler satıcının da cebine para girmesini sağlıyor. Bunun yanısıra doğal bitkilerde revaçta olurken vatandaş, gripten uzak kalmak için doğal ürünlere başvuruyor.

Üç’e Beş’e satılan ürünler yok satıyor

Kırklareli halk pazarında kimi esnafımız yok satarken kimileri ise boşa tezgah açıyor. Özellikle ucuza satılan ve sürümden kazanma politikası ile iş yapan satıcılara olan ilgi fazla. Defolu ya da ihraç fazlası ürünlerin nerede ise her hafta alıcısı var. Her bedenden çeşit çeşit bu mallar, kapış kapış gidiyor.

Züccaciye ürünlerine ilgi var

Son zamanlarda üretimine hız verilen aksesuar ve mutfak eşyaları çeşitli renk ve desenleri ile bayanların ilgisini çekiyor. Fiyatları makul olan bu ürünlere ev hanımlarının yanısıra gelinlik kızların talebi de oldukça fazla. Her hafta pazara gidildiğinde bayanların uğramadan geçemeyeceği yerler arasında olan bu tezgahlar alıcısının bolluğu ile satıcılarının yüzünü güldürüyor.

Yaklaşan kış ile birlikte kaban, mont çeşitleri piyasa da çoğaldı

Kasımdan sonra başlayacak olan kış ayları, vatandaşın giyim masraflarını da fazlalaştırdı. Mont, bot, kazak vs. kışlık ürünlere ihtiyacı olan vatandaşlar, pazarın yolunu tuttu. Dükkanlarda satılanlara oranla daha düşük fiyatlara kışlık ürünleri bulabileceklerini söyleyen vatandaşlar, pazarda satılan bazı ürünlerin de el yaktığını söylediler. Dar gelirli vatandaşların kesesine uygun malların da pazarda mevcut olduğunu söyleyen esnaf, dükkanlara oranla daha ucuz fiyata satış yaptıklarını belirttiler.

Çantacılar yaz-kış vazgeçilemeyenlerden

Çanta sezonu hiç kapanmıyor diyen pazarcı esnafı satışların zaman zaman artış gösterdiğini bazı zamanlarda ise düştüğünü kaydetti. Çantanın modasının hiç geçmediğini belirten satıcılar, Kırklarelili hanımlarının dış görünüşü son derece önem verdiğini bu sebeple kıyafetle çanta uyumuna dikkat ettiklerini belirttiler. Kış sezonunda koyu renkli çantaların revaçta olduğunu söyleyen esnaf, yaz sezonuna girince hanımların renkli ve üzeri işlemeli çantaları aldıklarını ifade ettiler.
Okunma : 757   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.