Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Sarıçam; “Depolanacak mısır için rutubet oranı yüzde 14’ü geçmemelidir” Güncelleme : 13:15:00 TSİ  06.11.2009
Sarıçam; “Depolanacak mısır için rutubet oranı yüzde 14’ü geçmemelidir”
 

AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, TMO’nun mısır alım kriterlerini ve piyasa şartlarını değerlendirdiği bir basın açıklaması yayımladı. Sarıçam, bölgemizde yaşayan çiftçilerimizin, özellikle de sulanabilir arazilerde üretmeye başladığı mısırın, ülke ekonomisine ve ilimize katmakta olduğu artı değerin herkesi memnun ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Mısır üreticisi durumundaki bazı çiftçilerimizin, özellikle de Toprak Mahsulleri Ofisi’ne mısır veremediklerine ilişkin olarak şikayetçi olması nedeniyle, konu hakkında etraflıca bilgi verme ihtiyacı duyduğumu belirtmek isterim. Çiftçi vatandaşlarımızın öncelikle bilmesi gereken husus; derhal imalata gönderilmeyip depolanması düşünülen mısırların, çürümeden saklanabilmesi için % 14 ve daha az rutubette olması gerektiği, bilimsel bir mecburiyettir. Yani gerek özel sektörün gerekse TMO yetkililerinin, mısırı depolamayı düşünmesi durumunda rutubet oranının % 14'ü geçmemesi lazımdır.

TMO Genel Müdürlüğü tarafından verilen emirler ve yıllardan beri mısır alımlarındaki uygulamalar hep bu yönde olmuştur. Bizim yöremizdeki mısır üretimi yeni yeni canlılık kazandığı için olsa gerek, ülkemizin birçok yöresinde yıllardır yapılmakta olan uygulamalara, bizim çiftçilerimizin yabancılık çektiğini düşünüyorum. Yani, mısır alımlarında Kırklareli TMO Müdürlüğü tarafından istenen % 14 rutubet oranı sadece Kırklareli için değil, Kurutma Cihazı olmayan bütün ofis müdürlükleri için geçerlidir.

Bu, mısırın muhafazasında uyulması gereken bilimsel bir zorunluluktur.

Ülkemizin birçok yerindeki TMO Müdürlüklerinde kurutma cihazı bulunmamakta, taze mısırın rutubet oranını düşürme işi, genelde özel sektör tarafından yapılmaktadır. TMO Genel Müdürlüğü de ‘kurutma cihazı’ olmayan yerler için bu tip yatırımları yapmamaktadır.

Ülkemizin mısır üretimi yapılan Konya, Osmaniye, Adapazarı, Balıkesir gibi değişik yerlerindeki durumu inceledim ve uygulamanın her yerde aynı olduğunu tespit ettim. Diğer bir tespitim de, mısır piyasasındaki fiyatlardır. Mısırın rutubetinin düşürülmesi işlemi için her % 1’lik basamağın ton bedeli 6-8 TL dir. Şöyle bir örnek verirsek; 1 ton mısırı olan vatandaş, mısırının rutubeti % 22 ise, bunu % 14'e düşürmek amacıyla 8 basamak için (8 x 6 = 48 TL) kurutma parası verecek demektir. Ülkemiz genelinde mısırın tonu ortalama olarak 450 TL olduğundan, bunun yaklaşık olarak 48-50 TL kurutma maliyeti olduğunu hesap edersek, % 14 rutubetteki 1 ton mısır için çiftçinin eline (stopaj, Bağ-Kur gibi resmi kesintiler hariç) net 400 TL kalacak demektir.

Halen, % 14 rutubetteki mısırın tonunu; Trakya Birlik 402 TL’den, Kırklareli Yem 395 TL’den, Özel Sektör ise 422 TL’den almaktadır. Çiftçilerimizin zorlandığı konu, Kırklareli ve civarındaki Edirne ile Tekirdağ'daki TMO Müdürlüklerinde kurutma tesisi olmayışı ve hem bu müdürlüklerimizde, hem de özel mülk olup kiralanacak özelliklerde ‘mısır depolamaya uygun havalandırmalı depo’ bulunmayışıdır.

Bu özelliklere uygun durumdaki en yakın TMO Şubesi, Izmit / Derince’de bulunmaktadır. Şu halde, %22 rutubetli mısırı bulunan Trakya’daki bir mısır üreticisinin, ortalama mesafe olarak 300 km uzaklıktaki Derince’ye götüreceği 1 ton mısır için yükleme-boşaltma gideri ile birlikte 33 TL’lik nakliye masrafı olacak demektir. Ton başına 40-50 TL’de kurutma maliyetini topladığımızda 75-80 TL civarında toplam gider olacak, resmi kesintileri de düştüğümüzde (400-75=325 TL) üreticinin eline net olarak geçecek demektir.”

KTB, Kırklareli’ye kurutma tesisi kurulacağının sözünü verdi

Ilimizdeki mısır üreticilerinin endişelenmemesi gerektiğini söyleyen Sarıçam, Kırklareli’ndeki durumun ülke genelinde de olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

“TMO’ya verilecek mısırın ton hesabı böyle iken, % 22 rutubetli mısırı yöremizdeki özel sektör 348 TL’den satın almaktadır. En önemli husus da ‘mısırın pazarlama sorunu yoktur.’ Yaptığımız araştırmalardan da anlaşıldığı üzere sadece Kırklareli’deki özel sektör kesimi değil Edirne, Tekirdağ ve hatta Balıkesir’den bazı tüccarların, mısır alımı için yöremize gelmekte olduğu bilinmektedir. Bu durumda, mısır üreticisi olan hemşehrilerimizin kesinlikle panik yapmaması gerekmektedir. Ülke genelinde şartlar ne ise Kırklareli’de de aynı şartlar mevcuttur. Mısır için kurutma tesisinin ilimizde yok denecek kadar az olması elbette ki bir eksikliktir. 1 Kasım’da Kırklareli’de yaptığım çeşitli incelemeler esnasında Ticaret Borsası yetkilileriyle de bu konuda bir görüşmemiz oldu. Kırsal Kalkınma projeleri kapsamında destek almak şartıyla, 2010 yılı mısır alım sezonuna yetiştirmek üzere Kırklareli’ye bir tane ‘kurutma tesisi’ kurulacağı sözünü almış durumdayız.

Bu vesile ile Ticaret Borsası başkan ve yöneticilerine teşekkür ederim. Yöremizdeki mısır üretiminin cazip hale getirilmesi düşüncesinden hareketle, aynı amaçla tesis kurmak isteyen diğer özel müteşebbüslere veya kooperatif ya da birliklere de, Kırsal Kalkınma Projelerine yapılan destekler çerçevesinde, yardımcı ve destek olacağımı da ifade etmek isterim. Mısır üretmiş olan vatandaşlarımıza ürünlerinin bereketli olmasını diler, selam ve sevgilerimi sunarım.”
Okunma : 817   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.