Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Çarşamba Pazarı’nda ‘SOĞUK’ rüzgârlar esti Güncelleme : 14:09:00 TSİ  17.01.2010
Çarşamba Pazarı’nda ‘SOĞUK’ rüzgârlar esti
 

Dünkü Çarşamba Pazarı’nda soğuk hava ve sert rüzgârlar vardı. Olumsuz hava şartları dolayısıyla bazı pazarcılar tezgâh bile kurmadılar. Tezgâhını açan seyyar pazarcı esnafı ise Çarşamba Pazarı’na talebin olmayışından şikâyetçi idi.

Pazarcı esnafı yine günün erken saatlerinden itibaren tezgâhlarını kurdu. Havanın soğuk olduğunu gören esnaf, halkın Çarşamba Pazarı’na ilgi göstermeyeceği görüşünde birleşti. Esnaf, amaçlarının günü az da olsa kârla kurtarmak olduğunu belirtti.

Dünkü Çarşamba Pazarı’ndan memnun kalan tek esnaf ise balıkçı esnafıydı. Hamsinin kilosu 5 TL,  Istavrit 6 TL, Barbun 7 TL'den satılırken Çupra ve Levrek balığının adet fiyatı 3 TL 50 Kuruştan alıcı buldu. Her Çarşamba Pazarı’nda tonlarca balık satan seyyar balıkçı esnafı halinden memnun gözüküyordu.

Hastalıklara karşı direnci arttırmak hepimizin bildiği gibi C vitamininden geçiyor. C vitamini de en çok meyve de bulunuyor. Ancak halkımız bu hafta C vitaminine pek ilgi göstermedi. Meyve satan seyyar pazarcı esnaf, bu durumun havanın olumsuz şartlarından kaynaklandığını söyledi. Kış mevsiminde, her hafta satışlardan memnun olduklarını vurgulayan meyve satan pazarcılar "Bazen de böyle günlerde sinek avlıyoruz" dediler. Ancak akşam saatlerinde halkın yoğunlaşmasından sonra elindeki malları tüketmeyi başardılar. Ortalama meyve fiyatları ise şöyleydi: Portakal 1 TL 50 Kuruş, Mandalina 1 TL 25 Kuruş, Elma 1TL 25 Kuruş, Muz 3 TL idi. Kış aylarında görmeye pek alışmadığımız üzüm de bu hafta bazı tezgahlarda yerini aldı. Kilosu 5 TL'den satılan üzüm rağbet görmeyi başaramadı.

Soğuk, at arabası sürücülerini de vurdu. At arabacıları hastane duvarının dibinde topladıkları çalı çırpı ve eski kasaları kırarak yaktıkları büyük ateşle ısınmaya çalıştılar.

Sebze esnafı da soğuktan şikayetçiydi. Soğuk onları da vurdu. Domates'in fiyatı dünkü halk pazarında oldukça uygundu; 1 TL ile 2 TL arasında değişen domates, pazara gelen halk tarafından ilgiyle karşılandı. En çok rağbet gören sebzeler arasında ıspanak ve mantar da vardı. Ispanak 1 TL, mantar ise 4 ila 5 TL arasında değişti.

Biber bu Çarşamba pazarında el yaktı. Bazı tezgahlarda 3 TL ye kadar çıkan biber pek ilgi görmedi. Sebze reyonlarını dolaşırken Karahıdırlı olduklarını öğrendiğimiz bir tezgâhtar, karaciğer yağlanmasına ve idrar yolu iltihabına iyi gelen Şevket-i Bostan adlı bitkisini tanıttı. Atalarımızın 'Eşek Dili' dedikleri bu bitki, iştahı artırması ile ünlü. Kanamaları durdurmada da etkili olan bitkinin, Hemoroit hastalığına ve ishale iyi geldiğinin bilimsel açıklamalarla kanıtlandığı kaydedildi. Sağlık konusunda titiz davranan halkımız, bu ürünü bolca tüketecek gibi gözüküyor. Havuç ve turp'a da memnun edici bir talep vardı. Iki ürünün de 1 TL' den satılması, ürüne olan talebin artmasında büyük bir etken oldu.

Etrafta çok polis olması dikkatlerimizden kaçmadı. Nedeni sorduğumuzda ise "halkın güvenliği için" cevabını aldık. Giyim pazarında ise tam bir kriz vardı. Halkın pazara ilgi göstermemesinden dolayı, tezgah açan esnaf akşamı beklemeden tezgahlarını topladılar. Saat 17:00'a gelmeden giyim esnafı tezgahlarını boşaltmıştı. Röportaj isteğimizi geri çevirmeyen esnaf Ahmet Yıldız;

"Satışlarımız çok kötü. Ekonomik kriz ne zaman düzelecek merak ediyorum. Böylesine soğuk havalarda ise cebimizde 100 TL ile gelip 50 TL ile geri dönüyoruz" dedi. Kırklareli halkının giyim tezgahlarına ilgisinin az olduğunu da vurgulayan Yıldız, geçim derdine düşmüş insanların parasını yiyeceklere harcadıklarını, "bir kazağı 2-3 ay giyebiliriz ama 2-3 ay aç kalmamız mümkün değil" dedi. Anlattıklarını "Ilk baş can, sonra canan" atasözü ile açıklayarak durumu özetledi.

"Belediye Başkanı Çağlayan pazardaydı"

Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım'da dün Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ile birlikte pazarı gezdi. 17 Ocak'ta gerçekleşecek Genel Kurul ve tekrar aday olduğu oda başkanlığı seçimleri öncesinde esnaf arkadaşlarının nabzını yoklayan ve onlara 'Hayırlı işler' dileyen Yıldırım, 4 yıldır Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Başkanlığı görevini sürdürdüğünü belirterek, 17 Ocak Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde tekrar aday olduğunu belirtti.

Saat 13:30'daki Belediye Başkanı Cavit Çağlayan'ın da eşlik ettiği geziye ayrıca, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Zabıta Müdürü Uğur Tuncan, Belediye Meclis Üyeleri Koray Çelikkanat ve Necati Düzen'de eşlik etti. Pazarı, listesindeki isimlerden biri olan ve odanın eski başkanı Şaban Alsancak ile gezen Resul Yıldırım, esnafın ve halkın Çarşamba günü yaşadığı durumları yerinde gözlemledi.
Okunma : 1029   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.