Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
KTSO, üyelere Hibe ve Teşvik Bilgilendirme Toplantısı düzenledi Güncelleme : 11:43:00 TSİ  16.10.2009
KTSO, üyelere Hibe ve Teşvik Bilgilendirme Toplantısı düzenledi
 

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, bünyesindeki üyelerini verdiği bir seminerle ABIGEM (Avrupa Birliği Iş Geliştirme Merkezi) kapsamındaki faaliyetler hakkında bilgilendirdi.

Geçtiğimiz ilkbaharda ilki gerçekleştirilen bilgilendirme seminerinin ikincisi, dün saat 14:00’da KTSO konferans salonunda yapıldı.

Toplantıya oda Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, oda Meclis Başkanı Mehmet Sağ ve oda üyeleri katıldı. Türkiye’de uygulanan yatırım teşviklerine genel bakış, uygulamalar ve süreçler, yatırım teşvik kanununun getirdikleri, diğer destek ve hibeler hakkında görsel sunumlu anlatımların yeraldığı toplantı; “Devletten bedelsiz arazi nasıl alırım, AB Hibe programlarından kimler nasıl yararlanır, ulusal / uluslararası AR-GE hibeleri ve AR-GE kanununun getirdikleri” gibi ana başlıklardan oluşuyordu.

Ahmet Feyzioğlu’nun Ar-Ge destekleri, Fulya Kasap’ın AB projeleri, hibe programları ve Gülgün Korkusuz’un yatırım teşvik kanunu konularıyla konuşmacı olarak katıldıkları toplantı, Fatih Yaldız’ın sunumuyla başladı. Yaldız, toplantıda ilk olarak KOBI’lerin sürdürülebilir olmasını sağlamak üzerine konuşma yaptı. Bunun yanısıra; danışmanlık, eğitim, bilgi hizmetleri, stratejik projeler, uluslararası işbirliği ve uluslararası ağlar gibi birçok konunun ana maddeyi teşkil ettiği toplantıda firmaların artık proje yapması gerektiği ve birçok kurumun bu projeleri yapacak düzeyi kazanmamış olduğu vurgulandı.

Ikinci konuşmacı Gülgün Korkusuz’un, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Hibe belgelerinden bahsetmesiyle toplantı devam etti. Korkusuz, ayrıca yatırım teşvik belgelerine yönelik ayrıntılardan da bahsettiği konuşmasında, Hazine Müsteşarlığı’nın bu belgeyi verirken aradığı kriterlerin; SGK borçsuzluğu, ÇED raporu ve yatırımın kağıda dökülebilmesi olduğundan da bahsetti. Yurt dışında tanıtımın önemini konuşmacılara özellikle aktaran Korkusuz, hedef ülkelere yönelik tanıtım harcamalarının ve yurtdışı marka tescil faaliyetlerinin desteklenmesinin etkilerini açıkladı.

Toplantı Ahmet Feyzioğlu’nun anlatımıyla sürdü. Trakya’nın hibe konusunda zayıf bir bölge olduğunu kaydeden Feyzioğlu, AR-GE Fon adımları ve Uluslararası Fon Merkezleri’nden bahsetti.

Türkiye’nin AB havuzuna 630 milyon euro yatırdığını belirten Feyzioğlu, yeterli proje üretilmemesi ve projeye yönelik anlatımların kavranamamasından ötürü, Türkiye’nin aynı havuzdan sadece 50 milyon euro olduğunu açıkladı. Katılımcıların konuyu daha iyi kavraması adına bir örnek veren Feyzioğlu; “Örneğin siz süt ve süt ürünleri işi ile uğraşıyorsunuz. AB Hibe Destek Programına sunduğunuz proje, peyniraltı suyunu arıtmaya yarayan bir proje değil, peyniraltı suyundan neler yapabildiğinize yönelik bir proje olmalıdır. Asıl geçerli olan ve istenen budur.” diye konuştu.

Son konuşmacı Fulya Kasap’ta, projelerin ana temalarını ve buna paralel hibe programlarını anlattıktan sonra toplantı saat 17:00’da sona erdi.
Okunma : 881   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.