Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli’nin eski ve yeni ustaları bu panelde biraraya geldi Güncelleme : 10:42:00 TSİ  15.10.2009
Kırklareli’nin eski ve yeni ustaları bu panelde biraraya geldi
 

12-16 Ekim Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında dün Kırklareli Kültür Merkezinde bir program düzenlendi. Saat 10.00’da başlayan programda Kırklareli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ömer Özyılmaz, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Uludağ Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Islam Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı “Başlangıçtan Günümüze Çeşitli Yönleriyle Ahilik” konusunda panel verildi. Verilen panelin ardından ise program yılın Ahisi, mesleklerinde uzun yıllar geçirmiş ustalar ustalar ve yeni ustalık belgesi alan kişilere verilen plaket ve belgeler ile devam etti. Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Il Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Kırklareli Sanayi ve Ticaret Il Müdürü Gültekin Hadi, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli esnafı ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen program Ahilik konusunda verilen panel ile başladı.

Panelist Kırklareli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’ın konuşmasıyla başlayan programda Özyılmaz “12-16 Ekim tarihlerinin Ahilik Haftasında Ahilik etkinliklerinin kutlandığını hepimiz biliyoruz. Bu haftayı ülke genelinde ahilik konusunu inceleme, araştırma, konuşma, tanıma, hem geçmişimizi öğrenme ve bu bilgilerden yararlanarak bu günümüzü ve geleceğimizi daha iyi hareket ettirme çabaları içerisindeyiz. Milletler bu günlerini ve geleceklerini daha iyi planlayabilmeleri için bu geçmişlerini daha iyi bilmelilerdir. Geçmişini bilmeyen, geçmişinden habersiz olan milletlerin bu günlerde gelecekleri de bilinmezlik içerisinde olur. Bu yüzden biz milletimiz olarak geçmişimize vefalıyız, onları saygıyla sevgiyle anıyoruz. Bu çerçevede Kırklareli Valiliği de bugün ve bu haftayı bu etkinliklerle geçirmektedir. Bugün böyle bir etkinlik planlamış bulunuyoruz. Bu panelde çok değerli arkadaşlarımız ile birlikte ahilik teşkilatını çok değişik yönleriyle inceleyeceğiz. Ahilik tarihinin kuruluşu, bugün bulunduğu konumu, siyasal ve kültürel durumu üzerinde konuşacağız.” Dedi.

Daha sonra panelist Uludağ Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Islam Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı sunumunu yaptı. Hızlı programa katılan tüm davetlilere teşekkür ederek “Ahilik Arapça bir kelimedir. Kardeşim manasına gelmektedir. Fakat bu kelimenin Arapçadan değil de Türkçedeki Karahanlılar Türkçesindeki metinlerde rastlanan akı kelimesi ile bağlantısı olduğu bilinmektedir. Akı kelimesi zamanla ahi’ye dönüşmüştür. Ahi kelimesi kardeşlik yakınlık anlamı taşıdığı gibi, ahi kelimesi de cömertlik yiğitlik anlamına geliyor. Biz şu anda telaffuzumuzu ahi olarak yapmak suretiyle, akı ihmal etmediğimizi de söylemek istiyorum.” Dedi. Hızlı’nın gerçekleştirdiği geniş sunumun sonrasında Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik panel ile ilgili olarak konuşmasını yaptı. Daha sonra ise diğer panelist Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik sunumunu gerçekleştirdi.

Son olarak ise Kırklareli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’ın verdiği sunumun ardından Ahilik konusunda panel son buldu. Başlangıçtan Günümüze Çeşitli Yönleriyle Ahilik konusundaki panelin ardından Kırklareli Sanayi ve Ticaret Il Müdürü Gültekin Hadi panelistler Kırklareli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ömer Özyılmaz, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Uludağ Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Islam Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı’ya plaket vererek teşekkürlerini sundu. Daha sonra ise Kırklareli Il Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser tarafından Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’a plaket sunuldu. Program yılın Ahisi ve eski ustalara plaket ile yeni ustalık belgesi alan kişilere verilen plaket ve belgeler ile devam etti. Ahmet Çaloğlu yılın Ahisi olarak şeçilirken Şükran plaketini Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç verdi. Daha sonra ise mesleklerinde uzun yıl emek sarfeden esnaflar Ali Özkut, Ilyas Sarı ve Çetin Özkan şükran plaketlerini Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker’den aldılar. Daha sonra ise Mahmut Okumuş, Remzi Kurtişoğlu ve Metin Kalkan plaketlerini Sanayi ve Ticaret Il Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Şahin’den aldılar. Hüseyin Gariz, Rafet Peran, Hasan Hüseyin Aslan ve Recep Ergül’e plaketleri Kırklareli Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Fikret Kumcu tarafından verildi.

Program daha sonra yeni ustalara belge verilmesi ile son buldu.
Okunma : 743   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.