Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Rüzgar Kırklareli için esiyor Güncelleme : 12:37:00 TSİ  05.01.2010
Rüzgar Kırklareli için esiyor
 

Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Fransız RES firmasının 2010 yılında aralarında Kırklareli'nin de bulunduğu 4 ile toplam 750 milyon euroluk yatırım kararı aldığını bildirdi.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, 3.5 yıllık görev süresince Türkiye'ye birçok yatırım devini getirdiklerini ifade ederek 2010 yılında da yeni yatırımcı kuruluşları Türkiye'ye getirmeye devam edecekleri kaydetti.

Fransız RES firmasının, 750 milyon euroluk yatırımla Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Mersin'de rüzgar enerjisi için yatırım kararı aldığını vurgulayarak, "Bugüne kadar 1.400 yabancı ve yerli yatırımcıyı mutlu ettik" dedi.

2009 yılında başlangıcı yapılan yatırımlar hakkında bilgiler veren Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, "Ingiliz kökenli Fransız RES, 750 milyon euroluk yatırımla Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Mersin'de rüzgar enerjisi için yatırım kararı aldı. Jain firması, 20 milyon dolarlık 400 çalışanlı yatırım planıyla Adana'da sulama sistemleri ve üretim tesisi kuracak.

Posco, 24 milyon dolarlık yatırım, 300 kişilik istihdamla Bursa'da yassı çelik işleme tesisi kurma girişimine start verdi.Huawei firması, telekomünikasyon alanında araştırma geliştirme (Ar-Ge) merkezi kurmak için 50 milyon dolarlık, 150 kişilik istihdamla yatırım planladı. Bill Gates'in Microsoft'u Ankara Bilkent Üniversitesi Cyberpark bünyesinde yenilikçi Ar-Ge yazılım projelerine yönelik inovasyon merkezi için harekete geçti.

Yerli sermaye, 600 milyon dolarlık, 1.200 çalışanlı Pervari Hidroelektrik Santrali yatırımına girişiyor. Advancing Through Innovation, 60 milyon dolarlık yatırımla 2 bin kişinin çalışacağı ileri teknoloji yatırımıyla Çorlu'da bilgisayar üretim tesisi kuruyor. Enpay firması ise 40 milyon euroluk yatırımla 250 çalışanlı trafo içi elektrik yalıtkan karton üretim tesisi kuruyor. CRH Group, 15 milyon euroluk harcama ve 400 kişilik istihdamla Gebze'de koltuk çatısı dizayn ve üretimine karar verdi. Otomotiv ve yan sanayinin küresel isme Gates, 10 milyon dolarlık bedelle 100 çalışanlı üretim tesisi kuruyor" diye konuştu.

"Yeni yatırımları bu yıl bekliyoruz"

2009 yılının yaşanan küresel ekonomik kriz ile birlikte tüm dünya için çok zor geçtiğini dile getiren Korkmaz; "Gelemeyen, gelmesi ertelenen yatırımların bu yıl gelmesini bekliyoruz. Dünyada 2009'da doğrudan yabancı yatırımlarda yüzde 60 oranında düşüş oldu, bazı bölgelerde yüzde 40'lara kadar düştü. Türkiye'ye gelen yatırımlar 2008'de 18 milyar doların üstünü de gördü. Ancak, 2009'u 9 milyar dolarlık yatırım tutarıyla kapatıyoruz. Yani yüzde 45-50 bir düşüş oldu. Çin'de ise hiç düşüş olmadı.

Yenilenebilir enerjiyle ilgili 3 Fransız şirketle yeni yatırımlara gidiyoruz. Brezilyalı birçok firma Türkiye'de otel almayı ve yapmayı planlıyor. Yine demir çelikte Arcelor- Mittal yanında bazı firmalar da gelmek istiyor. Yassı demir çelikte yüzde 60 ithalat yapıyoruz. Cari açığımızı yükseltmemek için dikkatli olmak zorundayız" şeklinde konuştu.
Okunma : 754   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.