Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli Halk Pazarı bu hafta sebzede köylünün yüzünü güldürdü Güncelleme : 11:12:00 TSİ  09.10.2009
Kırklareli Halk Pazarı bu hafta sebzede köylünün yüzünü güldürdü
 

Her hafta Kırklareli’de kurulan Çarşamba Pazarı’na vatandaşların ilgisi fazlaydı. Dün özellikle öğle saatlerinde hava sıcaklığının artması pazara çıkanların sayısını arttırdı. Içinde bulunduğumuz sonbahar mevsiminde yaşanan yaz havası vatandaşlar kadar pazarcı esnafını da sevindirdi. Kışlık erzakları tamamlamak için az bir zaman kaldığını belirten vatandaşlar, dünkü güneşli havada pazar yerindeki tezgahlardan bolca sebze ve meyve aldılar.

Kışlık erzaklar için alışveriş tam gaz sürüyor

Uzun kış gecelerinde sofralarda yer alacak tarhana çorbası Kırklareli halkı tarafından baştacı ediliyor. Bu doğrultuda kırmızıbiber ve domates alan vatandaşlar soğuk günler gelmeden son hazırlıklarını yaptıklarını ifade ettiler. Yine tarhananın yanında olmazsa olmazı turşuluk sebzeler de vatandaşların ilgi odağı oldu. Badem, biber, havuç, domates, lahana, karnıbahar, kabak, vb. sebzelere ilgi gösteren vatandaşlar arasında yine bayanların yoğunluğu dikkat çekti. Sebzeleri itina ile seçen hanımlar pazarcı esnafı ile pazarlık yapmayı da ihmal etmedi. Sebzelerin yanısıra reçellik, komposto ve marmelatlık meyvelerin de alıcısı vardı. Rengarenk görüntüleri ile tezgahları süsleyen meyve ve sebzeler hem göze hem de damak tadına hitap etti. Reçellik, armut, incir, ayva, erik vb. meyveler de bulunurken üzüm, mandalina, muşmula, muz, kavun da göze çarpan lezzetler arasındaydı. Sağlık için uzmanlar tarafından sıklıkla yenilmesi tavsiye edilen elmalarda tezgahlardaki yerini almıştı.

Kış hazırlıkları kapsamında ev hanımlarının yoğun ilgi gösterdiği salçalık, tarhanalık

kırmızı biberler, hasadına başlanmasının

ardından pazarlardaki yerini aldı

Tezgahların bir çoğunda bulunan salçalık kırmızıbiberde talep patlaması yaşandı. Vatandaşın kırmızı biber talebini karşılayamayan pazarcılar, talebin geçen yıllara oranla % 50 daha fazla olduğunu belirttiler. Baharatçılar ise, kırmızı biberin en yaygın ve önemli baharatlardan biri olduğunu ifade ederek, bu yıl önemli oranda salçalık biber ve acı biber siparişi aldıklarını dile getirdiler. Ayrıca salçalık kırmızı biberin, toz ve pul biber yapımı çiğ köfte ve lahmacunun hammaddesinde kullanıldığı için büyük rağbet gördüğünü söylediler. Yaklaşık 15 yıldır beri biber satışı yaptığını söyleyen esnaf arkadaşımız, satışlardan memnun olduklarını belirtirken, tatilcilerin dönmesi ile gelecek ay başında satışların daha da artmasını beklediklerini kaydettiler. Bununla birlikte satıcılar kırmızı biberin 100 kilogramından 25 kilogram salça çıktığına dikkati çekti. Izmir ile Bursa biberinden ise ancak 18-20 kilogram salça verimi alınabildiğini söylediler.

Çarşamba Pazarı’nda en çok satılan ürünlerin başında salçalık kırmızı biber geldi. Pazarcılar, kırmızı biberin hem üreticinin hem de esnafın yüzünün güldürdüğünü belirtirken, kilogramı 75 kuruştan satılan kırmızı biberin tezgahlarda 1 ila 1,5 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı bulduğunu belirttiler.

Pazarcı esnafı talep artışlarını vatandaşın kendi salçasını kendisi yaparak ev ekonomisine katkı sağlamak çabasının sonucu olduğunu belirttiler.

Kışlık konserve, salça hazırlıkları için pazarda ucuz kırmızı biber arayan vatandaşlar, bu yıl fiyatların yüksek olduğunu, geçen seneye oranla fiyatların daha da arttığını belirttiler. Vatandaşlar, bayram öncesi fiyatı düşük olan sebzeleri, fiyatları daha fazla yükselmeden özellikle salçalık kırmızı biber almak için tezgahları doldurdular.

Okul alışverişleri hala devam ediyor

Okulların açılmasının ardından öğrenci velilerinin alışverişleri sürüyor. Çocuklarının okul alışverişlerini tamamlamak için Çarşamba Pazarı’na akın eden veliler mağazalarda okul ihtiyaçlarının pahalı olması nedeniyle pazarı tercih ettiklerini ifade ettiler. Kırklareli Halk Pazarı’nda vatandaşlar, okul ihtiyaçlarını uygun fiyatlar ile karşılayabildiklerini söylerken okul araç ve gereçlerine yapılan harcamaların bir türlü bitmek bilmediğini kaydettiler. Kimi vatandaşlar ise geçen yıldan kalan malzemeleri kullandıklarını söylerken sadece eksik olan ürünleri almak için pazara çıktıklarını belirttiler. Vatandaşlarımız öğrencinin çantasından, ayakkabısından, önlüğünden oluşan tüm ihtiyaçların pazardan uygun fiyata alınmasına rağmen yine de borçlandıklarını anlattılar.

Giyim pazarında hareketlilik yok

Çarşamba Pazarı geçen haftalara göre daha durgun bir gün geçirdi. Dün kurulan giyim pazarı önceki haftalarda ki canlı ve hareketli halini sessiz bir ortama bıraktı. Bu sene okula dönüşle, bayram alışverişi birleşti diyen esnafımız şu anda daha çok çocuk kırtasiye malzemesine ve aksesuarlarına ilginin büyük olduğunu kaydetti. Bununla birlikte beklenen ticaretin olmadığını ve umutlarını diğer bayrama taşıdıklarını söylediler.

Halk pazarında Kırklareli merkez, ilçe ve köylerinden gelen üreticilerin mahsulleri talep gördü. Bu durumdan memnuniyetlerini belirten üreticiler kış gelmeden biraz olsun kâr yapmayı istediklerini dile getirdiler. Mahsulün toprağa ekilmesinden yetiştirilmesine kadarki süre zarfında harcamaların fazlalığından yakınan vatandaşlar, üreticiye desteğin arttırılmasını istediler. Pazarcı esnafı da ülkenin zor şartlarında iş yapabilmek için şartların iyileştirilmesini talep etti.
Okunma : 820   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.