Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Pazarcı esnafı, umutlarını yeni yıla bağladı Güncelleme : 11:06:00 TSİ  11.12.2009
Pazarcı esnafı, umutlarını yeni yıla bağladı
 

Kırklareli Çarşamba pazarında bulutlu bir hava hakim olurken zaman zaman yağmur yağışı gözlendi. Dün, gün boyu vatandaşın pazara ilgisi önceki haftalara kıyasla daha az olurken esnaf bu durum karşısında bu hafta satış yapamamanın sıkıntısını yaşadı.

Her geçen gün artan zam oranlarına bağlı olarak vatandaşın eline geçen paranın değer kaybetmesinden yakınan vatandaşlar, ay sonunu zor getirdiklerini belirttiler. Ilimizde birçok ailede kendini gösteren ekonomik daralma sonucu vatandaşlar her hafta pazara çıkamıyor. Bu durum karşısında pazarda kazanamayan esnaf ülke ekonomisinin bozulmasının önüne geçemiyor.

Pazar esnafının bayram haftalarında yüzü gülerken, işlerin bugünlerde kötüye gitmesi moralleri de bozuyor. Aldığını satamayan esnaf zarara girerken, vatandaş cebinde nakit para olmaması sebebiyle kredi kartlarının kullanım alanı yüksek marketlere yöneliyor.

Bu durumda pazar esnafının kazancı düşerken, satıcılar kar yapma umutlarını da başka zamana erteliyor. Yaz kış demeden olumsuz hava şartlarında dahi vatandaşın her zaman hizmetinde olduklarını belirten satıcılar, krizin etkilerinden kurtulmanın mümkün olmadığını kaydettiler.

Pazar yerinde sessizlik hakimdi

Kırklareli Halk Pazarı eski hareketli günlerini bu hafta yaşayamadı. Özellikle giysi reyonları boş kalırken, gıda maddeleri satan tezgahlar zaman zaman kalabalıklaştı. Satışlarda sebze grubunda en çok ilgiyi domates, badem, görürken bununla birlikte yeşillik olarak adlandırılan marul, maydonoz da ilgi görenler arasındaydı. Yemeklik pırasa, ıspanak, lahana da vatandaşların aldığı sebzeler arasına girdi.

Bununla birlikte siyah ve yeşil zeytinde vatandaşların pazar alışverişleri arasında yer aldı. Pazar esnafı alımların eskiye nazaran azaldığını ifade ederken önceden 1.5- 2 kilo alımı yapılan sebzelerden artık vatandaşın ancak yarım kilo alabildiğini belirttiler.

Kış aylarında bol bol tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilen meyveler de ise durum yine farksız değildi. Pazarda alımı yapılan meyveler arasında elma ve mandalina başı çekerken, portakal ve ayvanın da alıcısı oldu. Fiyat bakımından diğerlerine nazaran daha pahalı olan meyvelerden muz, kivi vs. meyvelerin alıcısı fazla olmazken, esnaf bu tür meyvelerin vatandaşların tadımlık aldıklarını kaydetti. Satıcılar maddi gelir durumu yüksek olan vatandaşların alım miktarının daha yüksek olduğunu kaydederken, bazı ailelerin evine sebze meyvenin dahi girememesinden üzüntü yaşadıklarını söylediler.

Kıyafet reyonlarında mont ve ayakkabı bölümünde fiyatları diğerlerine göre daha uygun olan malları tercih edilirken, kemer, cüzdan çok fazla tercih edilmezken bayanlar kıyafetlerini tamamlayan takılara ilgi gösterdi.

Ev ve mutfak eşyalarının bulunduğu tezgahlara da bu hafta talep olmazken, şimdi yaklaşan yeni yılı bekliyor. Yeni yılda hediyelik eşya alımının artacağını düşünen esnaf, bu doğrultu da pazarda satılan ürünlerin alımında artış olmasını umut ediyor. Yeni yılın gelmesini iple çeken esnaf özel günlerde iş yapabildiğini fakat bu kazancın kendilerine yetmediğini vurguladılar. Malların alış fiyatlarının fazla olmasından yakınan esnaf, artan mazot, gübre ve ilaç fiyatlarına bağlı olarak bu durumdan kaynaklandığını belirttiler.

Kırklareli halkından balık sever vatandaşlar deniz ürünlerinin satıldığı tezgahlardan alışveriş yapmayı bu hafta da sürdürdü. Bazı pazarcı esnafı havanın kapalı olmasından kaynaklanan karanlık sebebiyle tezgahlarını ışıklandırdı.

Havanın soğuk olması sebebiyle seyyar çay satan esnafta, rızkını çıkardı.

Satış yapamayan esnaf bir haftayı daha geri de bıraktı.
Okunma : 681   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.