Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
100 bin işletmeye 2,5 milyarlık “cansuyu” başvuruları başladı Güncelleme : 10:30:00 TSİ  04.11.2009
100 bin işletmeye 2,5 milyarlık “cansuyu” başvuruları başladı
 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın esnaf ve sanatkarlarla tüm KOBI'lere yönelik olarak yapılan, ''100 Bin Işletmeye 2,5 milyar TL'lik Yeni Kredi Destek Programı''na başvurular yarından itibaren başlıyor. Küçük ve Orta Ölçekli Işletmeleri Geliştirme ve Destekleme Idaresi Başkanlığı (KOSGEB) Veri Tabanı'na kayıtlı işletmeler kredi programı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvru yapabilecekler.

Kırklarelili küçük esnafımız da bu imkandan yararlanabilecek. 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yapmış olduğu yazılı açıklamada, yeni kredi destek programı çerçevesinde başvuran ve gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarla birlikte bütün KOBI'lere, ilk 3 ayı ödemesiz, geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli ve 25 bin TL üst limitli kredi kullandırılacağının hatırlatmasını yaptı.

Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde ise kredi üst limitinin 30 bin TL olacağının üzerine vurgu yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kredi kullanımının KOSGEB'in bütçe imkanları çerçevesinde ve işletmelerin başvuru sırasına göre değerlendirilmeye alınacağını kaydetti.

Durumu uygun olan işletmelerin, direkt olarak bu kredi programı için anlaşma yapılan şu bankalara başvurabileceklerini ifade etti: Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Iş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası 

Kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25'inin krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75'inin ise KOSGEB tarafından karşılanacağını tekrar dile getiren ifade eden Ergün açıklamasının devamında şunları kaydetti::

''25 bin TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı bin 836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. Işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30 bin TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacak.

Başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecek. Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL'den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL'den fazla masraf talep edemeyecekler. Bankalar, işletmeden her ne ad altında olursa olsun başkaca bir bedel de talep edemeyecektir.''

Ergün, teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerin de Kredi Garanti Fonu (KGF) veya TESKOMB'a bağlı Kredi Kefalet Kooperatifleri'nden yararlanabileceklerini, ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerin, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle bu krediyi kullanabileceklerini dile getirdi.
Okunma : 638   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.