Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Buğday’a verilen fiyat çiftçiyi mağdur etmiştir”

Kırklareli, Lüleburgaz, Babaeski, Vize, Pınarhisar ve Kofçaz Ziraat Odaları Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri dün merkez ilçedeki bir tarlada bir araya gelerek, hükümet tarafından açıklanan Buğday fiyatının çiftçiyi mağdur ettiğini açıkladılar.


Güncelleme : 10:26:00 TSİ  22.06.2009
“Buğday’a verilen fiyat çiftçiyi mağdur etmiştir”
 
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 47,5 Kuruş olarak açıklanan Buğday fiyatına tepkiler büyüyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda dün saat 10.00’da 41 İl’in ziraat odaları ile birlikte aynı anda Kırklareli Ziraat Odası tarafından açıklanan Buğday fiyatı ile ilgili olarak basın açıklamasında bulunuldu.
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu, Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mehmet Seven, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Vize Ziraat Odası Başkanı Mehmet Engin, Pınarhisar Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kenar, Kofçaz Ziraat  Odası Başkanı Mehmet Çavdar ve Yönetim kurulu Üyeleri’nin katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu açıklanan Buğday fiyatının maliyetleri bile karşılayamayarak çiftçileri mağdur ettiğini belirterek şunları kaydetti: 
“Geçen iki yılda kuraklık, girdi maliyetlerinin yüksekliği düşük taban fiyat gibi nedenlerle mağdur olan Çiftçilerimiz, verim ve üretim beklentisinin iyi olduğu bu yıl, ürettikleri hububattan alın teri ve emeklerinin karşılığını almayı beklemiştir.
Ancak Odalarımızdan ve üreticilerimizden alınan bilgiler hasadın devam ettiği yerlerde verimin beklenen düzeyin çok altında gerçekleştiğini göstermektedir.
Daha önce açıkladığımız gibi Kırklareli İli Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Bir dekar buğday üretiminin 160,33 TL. masrafı olduğundan 2008/20009 ürünü buğday maliyeti 61 Krş/Kg. olarak belirlenmiştir.
Belirlenen bu maliyet, daha önceki iyimser verim ve rekolte tahminlerine göre yapılmıştır. Açıklanan 47,5 Krş/Kg. fiyat, geçen yıl 50 Krş/Kg. olan piyasa fiyatlarının çok altında kalmıştır. Açıklanan fiyatın piyasalara yansıması ortalama 41,4 Krş/Kg. olmuştur. Piyasa fiyatları geçen yılın %21 gerisine düşmüştür.
Bu durumda buğdayda verim beklentilerin gerisinde kalmıştır. Bununla birlikte fiyatlarında düşmesi Çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Sezonun başında Ziraat Odaları olarak ilettiğimiz talepleri yenilemek istiyoruz.
* TMO'nun alımları bir ay vade ile yapması, borçlu ve acil nakde ihtiyacı olan Çiftçiyi piyasaya itmektedir. TMO'nun ödemeleri peşin yapması bu piyasa koşullarında oldukça önemlidir. TMO ödemeyle ilgili düzenlemeleri piyasanın dengelenmesi için yeniden gözden geçirerek ödeme vadesi kısaltmalıdır. Kısacası hızlı ve peşin alım yapmalıdır.
* Bilindiği üzere daha önce açıklanan pirimin artırılarak hiç olmazsa 11 Krş 'a yükseltilmesini istemiştik. Şimdi anlaşılıyor ki buna daha şiddetle ihtiyaç bulunmaktadır.
* Sadece pirim miktarı değil, Çiftçi aleyhine gelişen piyasa koşulları yeniden değerlendirilerek Bakanlığın, fiyatı ve pirimi yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Müdahale Fiyatı ve pirim miktarı artırılarak, üreticimize ürünlerini asgari olarak Birliğimizce belirlenen maliyetin üstünde satma imkânı sağlanmalıdır.” (s)
Okunma : 1298   Kategoriler : Ekonomi, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.