Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Tekirdağ Kirazı Hollanda'ya ihraç edilecek

Aromatik özelliğinin diğer kirazlardan farklılık gösterdiği belirtilen Tekirdağ kirazının uluslararası pazarda rağbet gördüğü, Haziran ayından itibaren de Hollanda'ya ihracına başlanacağı belirtildi.


Güncelleme : 10:27:00 TSİ  20.03.2009
Tekirdağ Kirazı Hollanda'ya ihraç edilecek
 


     Hollanda'da ithalat ihracat işi yapan iş adamı İsmail Yanmaz, Tekirdağ kirazının dış pazarda çok beğenildiğini, bu potansiyeli değerlendirmek ve bölge üreticisinin kazancını artırmak için kirazı Hollanda'ya pazarlayacaklarını söyledi.
     Tekirdağ'da üretilen kirazın aromatik özelliğinin diğer kirazlardan farklılık gösterdiğini söyleyen Yanmaz, ''kumsal'' yapıya sahip özellikteki toprakta yetişmesinden dolayı da daha lezzetli olduğunu kaydetti.
     Kirazın ihraç edilmesi için gerekli alt yapı hazırlıklarını yapmak üzere Tekirdağ'a geldiğini söyleyen Yanmaz, ''Hollanda'da kiraza büyük rağbet olmasına karşın, yerli üretici yok. Kirazı hep dışarıdan ithal ediyorlar. İspanya ve Polonya gibi ülkelerden de kiraz geliyor. Ancak, en beğenilen ve en çabuk tüketilen Tekirdağ kirazı oluyor. Çünkü aroması çok farklı'' dedi.
    
     -TEKİRDAĞ'A KİRAZ AYIKLAMA VE YIKAMA TESİSİ KURULACAK
    
     Uluslararası pazarda, Tekirdağ kirazının hatırı sayılır bir noktada olduğuna işaret eden Yanmaz, ''Tekirdağ'dan Hollanda'ya gelen kiraz Antalya'da bulunan tesislerde işlendiği için Hollanda'daki ithalatçı firma sahipleri de kirazı Antalya kirazı olarak biliyor. Hollanda'da 'kiraz' denince akla Antalya geliyor. Trakya'da tarımın yapıldığını bilen bir Avrupalı yok'' şeklinde konuştu.
     Tekirdağ'da kiraz işleme tesisleri kuracaklarını ve bu tesislerde yaklaşık 50 kişinin istihdam edileceğini anlatan İsmail Yanmaz, bölgeden ilk kirazın Haziran ayında Hollanda'ya ihraç edilmeye başlanacağını kaydetti. Yanmaz, şunları söyledi:
     ''Bu konuda üreticilerin bağlı olduğu birlikle görüşmelerimizi tamamladık. İlk aşamada yapılacak girişimi bir kıvılcım olarak görüyoruz. Ancak, önümüzdeki yıl büyük patlama yaşanacağını öngörüyoruz. Bu sayede Hollanda'nın talebinin yarısının Tekirdağ'da üretilen kirazlarla karşılanacağına inanıyoruz.''
     İlk aşamada, kiraz alanlarının küçük olmasından dolayı ürünün toplanmasında lojistik olarak bir sıkıntı yaşanacağını kaydeden Yanmaz, ''Onun dışında, tesisin de kurulmasıyla birlikte ürünün işlenmesinde sıkıntı kalmayacak. Bu noktada global mali krizin olduğuna inanmıyorum. Çünkü ortada bir talep var. Yani parası olanlar almaya hazır. Öte yandan ürününü satmak isteyenler var. Onlar da para kazanmak istiyor. Bu zincirde, nakliye firmaları, ürünün işlenmesinde görev alacak tesis çalışanları ve o bölgenin insanları bu işten kazanç sağlayacaklar'' şeklinde konuştu.
     Kiraz ihracatında, üreticinin de iç pazarda kazandığından 2 kat fazla kazanacağını kaydeden Yanmaz, ürünün talep doğrultusunda satılacağı için fiyatının da yüksek olacağını bildirdi.
    
     -KİRAZ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ-
    
     Tekirdağ Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Sami Durak da, Yanmaz ile internet ortamında tanıştıklarını ve yaklaşık 2 yıldır kiraz konusu üzerinde temaslarda bulunduklarını bildirdi.
     Tekirdağlı kiraz üreticisinin de ihraç koşullarına uygun üretim yapabilmek için kolları sıvadığını söyleyen Durak, Tekirdağ'da yüksek kaliteli kiraz üretiminin yıllık 300 ton olduğunu, bunun iki katı kadar da Napolyon kirazı üretildiğini kaydetti.
     Tekirdağ kiraz üreticisinin, iç piyasaya göre daha fazla kazanacağını söyleyen Durak, 1 dekar alanda kiraz üreten üreticinin iç piyasada 3 bin TL kazandığını ancak uluslararası pazardaki talep nedeniyle bu kazancını ikiye katlayacağını söyledi.

Okunma : 1242   Kategoriler : Ekonomi, Trakya   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.