Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kira gelirleri 24 Mart’a kadar beyan edilmeli

Her yıl Mart Ayı bir önceki yıl elde edilen gelirlerin beyan dönemidir. Bu bağlamda kira gelirlerinin de beyan edilmesi gerekiyor.


Güncelleme : 10:34:00 TSİ  14.03.2009
Kira gelirleri 24 Mart’a kadar beyan edilmeli
 

Kira, kaç aylık tahsil edilmişse, o kadarı beyan edilecektir. Konutlardan elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2 bin 400 TL istisnadan yararlanılamayacaktır. Ayrıca, beyan edilmesi gereken kira gelirinin bildirilmemesi halinde, mükellef adına iki kat 1’inci derece usulsüzlük cezası kesilir ve gelir takdir komisyonunca takdir edilir. Takdir edilen gelir üzerinden, gelir vergisi ile vergi ziyaı cezası hesaplanır. Özellikle artık kiralar bankadan yattığı için ev sahiplerinin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.
* 25 Mart’a kadar beyan edilmeli
1 Ocak 2008-31 Aralık 2008 döneminde elde edilen kira geliri, istisna ve beyan sınırını aşan mükelleflerin yıllık gelir vergisi beyannamesinin 25 Mart’a kadar, mükellefin ikametgáhının bulunduğu vergi dairesine bildirilmesi gereklidir. Yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz olmak üzere iki taksitte ödenebilmektedir.
* Konutta 2 bin 400 TL istisna var
Konut kira geliri, 2008 yılı için 2.400 TL’yi aşanlar, yıllık beyanname vermek zorundadır. Kira gelirlerinin saptanmasında mükelleflere iki usul sunulmuştur. Bunlar sırasıyla ‘götürü gider usulü’ ve ‘gerçek gider usulü’ olup, mükellef bunlardan dilediğini seçebilmektedir. Ancak, götürü gider usulünü kabul edenler iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemezler. Mükellefler bu şekilde tercih hakkını, beyannamede yer alan bütün kira gelirleri için aynı yönde kullanmak zorundadır.
Götürü gider usulünü seçen mükelleflerin elde ettikleri hasılatın % 25’i gider olarak kabul edilir. Mükellefin geliri konut kira geliri ise ve istisnadan yararlanıyorsa, götürü gider oranı istisna sonrası tutara uygulanır. Beyanname vermek zorunda olanların kira gelirinin, 2 bin 400 TL’si Gelir Vergisi’nden istisnadır. Birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerde, 2 bin 400 TL’lik istisna, kira gelirlerinin toplamından indirilir. Bir konuta birden fazla kişi ortak olduğunda, 2 bin 400 TL’lik istisna her bir kişi ayrı ayrı uygulanır. Ancak ticari, zirai ve mesleki kazancını yıllık beyanname ile bildirenler, bu istisnadan yararlanamazlar.
* Gerçek gider usulünde indirilecek giderler
Gelir Vergisi Kanunu’nun 74. maddesine safi iradın tespitinde belgeli olan ve kiraya veren tarafından yapılan giderler safi iradın tespitinde dikkate alınabilecektir. Buna göre aşağıda yazılı giderler indirilir.
1. Kiraya veren tarafından ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri.
2. Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün ehemmiyeti ile mütenasip olan idare giderleri.
3. Kiraya verilen mal ve haklara müteallik sigorta giderleri.
4. Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet   gayrimenkulün iktisap yılından itibaren beş yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5’i.
5. Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya verenler tarafından ödenmiş olmak şartıyla belediyelere ödenen harcamalara iştirak payları.
6. Kiraya verilen mal ve haklar için ayrılan amortismanlar.
7. Kiraya verenin yaptığı onarım giderleri.
8. Kiraya verilen mal ve haklara ait bakım ve idame giderleri.
9. Kiraladıkları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler.
10. Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konutun kira bedeli.
11. Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak mukavelenameye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.” (s)

 

Okunma : 617   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.