Güncelleme: TSİ     30 Mart 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli il sınırında 11 meslek lisesi ve 24 genel lise öğrencilerini bekliyor Güncelleme : 10:00:00 TSİ  26.08.2009
Kırklareli il sınırında 11 meslek lisesi ve 24 genel lise öğrencilerini bekliyor
 

Tüm yurtta olduğu gibi ilimiz Kırklareli’nde de sınavsız öğrenci alan genel liseler ile meslek liselerine elektronik ortamda gerçekleşecek olan aday kayıtları 28 Ağustos Cuma günü sona eriyor.

Alınan bilgilere göre aday kayıtları için okul müdürlüklerine başvurulacağı; genel liselere aday kayıt işlemlerinin genel lise müdürlüklerince, meslek lisesine kayıt işlemlerinin de meslek lisesi müdürlüklerince yapılacağı belirtildi.

Kırklareli merkezde; 4 meslek lisesi 6 genel lise, Babaeski’de 2 meslek lisesi 4 genel lise, Demirköy’de 1 genel lise, Lüleburgaz’da 4 meslek lisesi 8 genel lise, Pehlivanköy’de 1 genel lise, Pınarhisar’da 1 meslek lisesi 1 genel lise ve Vize’de 3 genel lise bulunuyor.

Tüm bu okullarda kayıt sırasında, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik bilgilerini, diploma notlarını ve adres bilgilerini e-okul sisteminden sorgulayıp kontrol edecekler. Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Adayın ikameti, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içerisindeyse kaydı yapılacak. Meslek liselerine kayıtlarda ise bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihi yapılabileceği bildirildi. Adaylar hem genel liseye hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak. Il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde, il milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında oluşturulan öğrenci yerleştirme komisyonları, okulların kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını ilgili okul müdürleriyle koordineli bir çalışmayla belirleyecek. Bu işlemin ardından kontenjan belirlenirken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40'ı aşmayacak şekilde oluşturulacak.

Başvurular kontenjandan fazla olursa ne yapılacak?

Aday başvurularının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda, meslek liselerine yerleştirme işlemleri ilköğretim diploma puanına göre, eşitliğin devam etmesi durumunda tercih önceliğine göre, yine eşitlik halinde ise yaşı küçük olan adaya öncelik vermek suretiyle gerçekleştirilecek.

Aynı uygulama genel liselerde ise; aday başvurularının fazla olması halinde ilköğretim diploma puanı ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilerek yapılacak. Kontenjan fazlası öğrenciler ikametlerine en yakın diğer genel liselere dengeli biçimde dağıtılacak. Herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrencilerin ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına yönlendirilerek, gerektiğinde bu okullarda ikili öğretim yapılacağı, ancak yine genel lise eğitimi verileceği açıklandı.

Yerleştirme sonuçları M.E.B.’nın web sitesinde duyurulacak

Tüm bu işlemlerin ardından liselere aday kayıtları tamamlandıktan sonra okullar ve öğrenci yerleştirme komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak kayıt listeleri onaylanacak ve en geç 4 Eylül tarihinde “www.meb.gov.tr” internet sitesinde açıklanacak. Açıklamanın sonrasındaki listelere göre kesin kayıt işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerince 7-18 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 2009 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı esasları ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından söz konusu ortaöğretim kurumlarını yatılı kazanan/yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarında e-kayıt başvurusu şartı aranmayacağı da verilen bilgiler arasında.

Kontenjan açığı durumunda ne olacak?

Kontenjan açığı halinde öğrenciyi kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne babanın çalıştığı iş yerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula kayıt yaptırmak isteyen veli talepleri öğrenci yerleştirme komisyonlarınca değerlendirilecek. Terör saldırıları sonucu şehit olan veya malul duruma düşen öğretmenlerin çocukları ile şehit, malul ve muharip gazi çocuklarının durumlarını belgelendirmeleri halinde istedikleri genel veya meslek liselerine kayıtlarının yapılacağı ve ayrıca özel eğitim gerektiren öğrencilerin de genel veya meslek liselerine kayıtlarında istekleri dikkate alınacağı söylendi. Yapılan açıklamalarda mazeretleri nedeniyle aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin durumunun da düşünüldüğü ifade edildi. Bu öğrencilerin mağdur olmamaları için valiliklerce belirlenecek bir takvim çerçevesinde, kayıtlarla ilgili esaslar doğrultusunda öğrenci yerleştirme komisyonlarınca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürüleceği dile getirildi.

Okunma : 573   Kategoriler : Eğitim   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.