Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri hasta hakları konusunda bilgilendirildi Güncelleme : 11:08:00 TSİ  24.10.2009
Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri hasta hakları konusunda bilgilendirildi
 

2004 yılında ülkemizdeki 60 hastanede uygulanmaya başlayan potansiyel hasta ve hasta hakları konusunda dün Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde bir konferans verildi. Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere Kırklareli Orman Işletme Müdürü Şahin Aybal, Il Müftüsü Isa Saim, Il Bayındırlık ve Iskan Müdürü Belkıs Akkan, Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Fikret Macit, Il Genel Meclisi Üyesi Aydın Karakoç, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu ve kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Hasta Hakları Il Koordinatörü Mustafa Kemal Öztürk ve Hasta Hakları Birim Sorumlusu Hülya Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminer öncesi katılımcılara anket dağıtıldı. Saat 15:00’da başlayan seminer öncesi görüşlerini dile getiren Halk Sağlığı Uzmanı ve Hasta Hakları Il Koordinatörü Mustafa Kemal Öztürk; ”Amacımız toplumu, hastaları ve potansiyel hasta adaylarını hasta hakları konusunda bilgilendirmektir. Bu anlamada 2005’ten bu yana toplumu hasta hakları konusunda bilgilendirmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar çok büyük bir kitleye hitap etmiş değiliz. Amaç; zayıf olanı korumaktır. Zaten hareket noktamızda bu. Dört yıldır eğitimlerimiz devam ediyor. Bugüne kadar 5 Bin kişiye yakın bir kitleye ulaştık. Konu ile ilgili kültür oluşturmak istiyoruz. Bugünkü seminerimizde elliye yakın kuruluşa davet gönderiyoruz. Beklediğimiz katılım yok. Karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde bunlar olacaktır.” dedi.

Akabinde ise seminere geçildi. Hasta Hakları Il Koordinatörü Mustafa Kemal Öztürk tarafından verilen seminerde katılımcılara hasta hakları ilgili somut örnekler verildi. Öztürk en temel hasta hakları konusuna değindi ve bu konuda; “Bu haklar her hasta tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Hizmetten genel olarak faydalanma hakkı, bilgilendirme ve bilgi isteme hakkı, sağlık kuruluşunu ve sağlık personelini tanıma ve değiştirme hakkı, mahremiyet, bilgilendirilmiş rıza, güvenlik, dini vecibeleri yerine getirebilme hakkı, saygınlık görme ve rahatlık, ziyaret ve refakatçi bulundurma, başvuru ve dava, bilgilerin gizli tutulması hakkı ve tedaviyi reddetme ve durdurma hakkı gibi haklar her hastanın rahatlıkla kullanabileceği haklar arasında bulunuyor” dedi. Her hakkın başladığı yerde sorumlulukların da başladığını dile getiren Öztürk, hastaların, genel sorumluluklar, sosyal güvenlik durumu, sağlık çalışanlarını bilgilendirme, hastane kurallarına uyma ve tedavi ile ilgili önerilere uyma gibi sorumluluklara riayet etmesinin gerektiğini belirtti. Kemal Öztürk’ün açıklamalarının ardından Hasta Hakları Birim Sorumlusu Hülya Bayrak, slayt sunum eşliğinde; hasta hakları nelerdir?, hasta sorumlulukları nelerdir? Dünyada ve ülkemizde hasta hakları, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaları ve benzeri konulara açıklık getirerek seminer verdi.  Konferans ile ilgili akıllarında soru işareti bulunan katılımcılardan bazıları konuşmacılara sorularını yönelttiler.

Oldukça verimli geçtiği gözlenen konferans böylelikle tamamlanmış oldu.

Okunma : 585   Kategoriler : Eğitim   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.