Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli dahil 32 ilde zorunlu tutulan Okul öncesi eğitime ilgi arttı Güncelleme : 10:04:00 TSİ  10.12.2009
Kırklareli dahil 32 ilde zorunlu tutulan Okul öncesi eğitime ilgi arttı
 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi Inanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini, okul öncesinin bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilimiz Kırklareli de dahil olmak üzere zorunlu tutulduğu 32 ilde de okullaşma oranının ortalama yüzde 88'e çıktığını bildirdi.

Inanlı, Türkiye'de 1271 ana okulunun faaliyet gösterdiğini, ilköğretim okullarında da ana sınıflarında eğitim yapıldığını anımsattı.

Bu eğitim-öğretim yılında 32 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Remzi Inanlı, öğrenci sayısındaki artışın bundan da kaynaklandığını, ancak tüm Türkiye genelinde artış olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Inanlı, söz konusu illerde okula gidemeyen yüzde 12 oranındaki çocuğun genellikle nüfusu dağınık olan veya yaşlı nüfus sayısı fazla, çocuk sayısı bir sınıf açmaya yetmeyen yerleşim birimlerinde yaşadıklarını anlattı.

MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Inanlı, şunları söyledi:

''Bu çocuklar için okul açamıyorsunuz, taşımalı eğitim kapsamına girmedikleri için taşıyamıyorsunuz. Mesela Trabzon'da yerleşim birimleri dağınık, çocuk köyde oturuyor. Bir çocuk veya üç beş çocuk var, sınıf açamıyorsunuz. Şimdi bu uygulamanın sonucunda yeni bir proje geliştirilecek. 'Dağınık olan bu yerlerde yaşayan çocuklara nasıl bir eğitim verilsin' diye çalışmalar yapılacak. Belki mobil anaokulu uygulaması genişletilebilir, belki gezici öğretmenler görevlendirilebilir. Yani öğretmenler belirli günlerde köylere gider, eğitim verir.''

Inanlı, okullaşma oranının bu hızla artması durumunda tüm Türkiye'de okul öncesi eğitimin zorunlu olması için öngörülen takvimin de değişebileceğini söyledi. Inanlı, ''Okul öncesi eğitimde zorunlu eğitime geçilmesi tüm Türkiye'de 2013 yılı olarak öngörülmüştü. Toplam 5 yılda geçilmesi planlanmıştı. Böyle giderse 5 yıla kalmayacak. Gelecek yıl 13 il daha okul öncesinde zorunlu eğitim kapsamına alınacaktı fakat bu rakam biraz daha artabilir, illerin sayısı toplam 50'yi bulabilir'' dedi.

Inanlı, bu eğitim-öğretim yılı sonunda okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu 32 ilin yetkilileriyle bir değerlendirme toplantısı yapılacağını ve eksikliklerin tespit edilerek çalışmalara buna göre yön verileceğini ifade ederek, ''Zaten 32 ili kapsayan pilot projeye de başlanmasının nedeni buydu'' diye konuştu.

Okul öncesi alanında bu yıl 15 bin 356 öğretmen atandığına işaret eden Inanlı, ayrıca bu ay içinde 888 öğretmenin daha atamasının yapılacağını belirtti. Inanlı, en fazla okul öncesi öğretmen ihtiyacı olan illeri Istanbul, Ankara, Mersin ve Şanlıurfa olarak sıraladı. Remzi Inanlı, okul öncesi eğitime destek sağlamak amacıyla ilköğretim çağındaki çocuklar için geçmişte yürütülen ''Haydi Kızlar Okula'' benzeri bir kampanya da düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

Bu kampanya çerçevesinde toplumda öne çıkan bazı isimlerin de desteğinin alınmasının planlandığını kaydeden MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Inanlı, konuyla ilgili tüm illerde konferanslar düzenleneceğini söyledi.

Okul öncesi eğitimde 5 yaş (60-72 ay) grubunda okullaşma oranı yüzde 50'nin üstündeki Amasya, Trabzon, Burdur, Rize, Nevşehir, Yalova, Kırklareli, Isparta, Çanakkale, Muğla, Karaman, Kırşehir, Bilecik, Tunceli, Düzce, Giresun, Edirne, Kilis, Bartın, Uşak, Karabük, Bolu, Artvin, Eskişehir, Ardahan, Kırıkkale, Çankırı, Sinop, Gümüşhane, Bayburt, Kütahya ve Samsun'da bu eğitim-öğretim yılında zorunlu eğitime geçilmişti.

2010-2011 eğitim-öğretim yılında Mersin, Antalya, Balıkesir, Aydın, Elazığ, Niğde, Osmaniye, Manisa, Sakarya, Kocaeli, Denizli, Afyon ve Yozgat'ta; 2011-2012 eğitim öğretim yılında Iğdır, Erzincan, Tekirdağ, Malatya, Aksaray, Siirt, Tokat, Izmir, Zonguldak, Kayseri, Kastamonu ve Ankara'da; 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Hatay, Çorum, Bitlis, Bursa, Sivas, Muş, Bingöl, Konya, Adıyaman, Batman, Ordu, Diyarbakır, Adana ve Kahramanmaraş'ta okul öncesi eğitimin ''zorunlu'' olması planlanıyor.
Okunma : 593   Kategoriler : Eğitim   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.