Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Devlet, Kırklareli Üniversitesi’nin mali planında değişiklik yaparak ödenekleri yükseltti Güncelleme : 11:03:00 TSİ  04.02.2010
Devlet, Kırklareli Üniversitesi’nin mali planında değişiklik yaparak ödenekleri yükseltti
 

Akademik hayatına başlayalı sadece 3 yıl olan Kırklareli Üniversitesi, bu süre içerisinde maddi imkanlar doğrultusunda gelişim ve değişim göstermeye devam etti. Devlet, halen imkanların orantısına paralel olarak yapılaşmaya devam eden, akademik olarakta yeni oluşumların sırada olduğu Kırklareli Üniversitesi’nin mali planında değişiklik yaptı.

Kırklareli’ndeki sivil toplum organizasyonlarının uzun yıllar “Üniversitemi istiyorum” ibaresiyle mücadelesini sürdürdüğü üniversitemiz, 2007 yılında eğitim-öğretim hayatına start verdi. Halen bünyesinde 4 Fakülte, 1 Sağlık Yüksekokulu, 7 Meslek Yüksek Okulu, 29 bölüm, 110 ana bilim dalı ve 53 program bulunan Kırklareli Üniversitesi’nde, 2 enstitünün de faaliyete geçmesi için çalışmalar sürüyor.

Devletin kamu idareleri için belirlemiş olduğu özel bütçe tekliflerinde yapılan ayarlamayla, Kırklareli Üniversitesi’nin 2010-2011 ve 2012 teklif tavanları yükseltildi. Başbakanlık’tan edinilen bilgilere göre, üniversitemizin 2009-2011 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Mali Planı, 2010-2012 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Mali Plan’da yükseltilen ödeneklere sahne oldu. Üniversitemizin Orta Vadeli Mali Plan’larındaki ödenek teklif rakamları 2009-2010-2011 yıllarına bakarak, 2010-2011-2012 yıllarında yükselme gösterdi. K.Ü.’nin 2009 yılında 15 milyon olan ödeneği, bir önceki Orta Vadeli Mali Planda 2010 yılı için 25 milyon, 2011 yılı için ise 19 milyon olarak düzenlenmişti. 2010-2011-2012 yıllarını kapsayan yeni Orta Vadeli Mali Plan’da ise bu yılki ödenek 25 milyon, 2011 yılı ödeneği 28 milyon, 2012 yılı ödeneği de 33 milyon olarak belirlendi.

2008 yılında 7 bine yakın öğrenci mevcuduna sahip olan Kırklareli Üniversitesi’nin, 2009-2010 öğretim yılındaki öğrenci mevcudu 10 bine yaklaştı. Bu artış beraberinde fiziki ve idari genişlemeyi de getirince, ödenekler yükselme çizgisinde seyretti. Ayrıca veriler, Kırklareli Üniversitesi’nin mali plan ödenek listesinde 94 üniversite arasında 80. sırada yer aldığını gösteriyor.

Kırklareli Üniversitesi her geçen gün büyüyor

Ilimiz Valisi Cengiz Aydoğdu’nun daha önceki açıklamalarında Kırklareli halkıyla kaynaştırılması gerektiğini vurguladığı üniversitemizde şu anda 100 öğretim üyesi, 150 öğretim elemanı ve 250 idari personel hizmet veriyor. Uluslararası gelişmeleri izlemeye, anlamaya ve yorumlamaya paralel olarak evrensel bakış açısına sahip olmayı önemli bir ilke olarak benimsediğini söyleyen Kırklareli Üniversitesi; evrensel değerlerle milli değerleri birlikte kucaklayan ve özümseyen, analitik düşünce gücü gelişmiş, mesleğine ve yeteneklerini geliştirmeye kendisini adamış bireyler yetiştirmeyi de amaç olarak belirlediğini her fırsatta ifade ediyor.

Kırklareli Üniversitesi’nde Iktidasi ve Idari Bilimler Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi de, 2009-2010 öğretim yılında faaliyete geçti.

Hayırsever işadamlarının üniversiteye büyük destekleri oldu

Bunların yanısıra Kavaklı Yerleşkesi’ndeki 4 tane hangarın 3 tanesini cafeterya, 1 tanesini de kütüphane olarak değerlendiren üniversite yönetimi, gelen ödenekleri sistemli bir şekilde kullanarak kurumun gelişmesini sürdürmeye çalışıyor. Fakat Kırklareli Üniversitesi’nin şu anki sıkıntılarından biri de, kurulmasından bu yana yerel birimlerden umduğu ve gereken maddi desteği görememesi. Tüm fiziki uygulamalarını kendi imkanları ölçüsünde tamamlamaya çalışan üniversiteye en büyük destek, hayırsever işadamı Atilla Orhan’dan gelmişti. Kavaklı Yerleşkesi’ndeki Fen-Edebiyat Fakültesi’nin binasını yaptıran Orhan’ın bu takdir kazanan hareketinin sonunda binanın açılışını da, Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer yapmıştı. Ayrıca Sosyal Bilimler M.Y.O.’nun yeni taşındığı binanın yer aldığı arazi de, vefatından önce Bilal Yapıcı tarafından Il Özel Idaresi’ne bağışlanmış; alınan kararlar doğrultusunda buraya inşa edilen 24 derslikli ilköğretim okulu, yeni kampüs alanı bitene kadar, üniversiteye tahsis edilmişti. Devletin ödeneklerinde kısmen de olsa artış yaptığı Kırklareli Üniversitesi, kendisine hem maddi hem de manevi konuda gayret gösteren bir yerel anlayışın arzusu içinde olduğunu altını çizerek belirtiyor. Kırklareli Üniversitesi’nin yeni kampüs alanına yönelik inşaat çalışmaları da, imkanlar ölçüsünde devam ediyor.
Okunma : 740   Kategoriler : Eğitim   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.