Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
FEM’den öğrenci ve velilere seminer

FEM Dershaneleri Kırklareli şubesi, öğrencilere ve velilerine “Başarı için veli öğrenci diyalogu” konulu seminer düzenledi. Semineri Doç. Dr. Efkan Yeşildağ verdi.


Güncelleme : 08:57:00 TSİ  27.01.2009
FEM’den öğrenci ve velilere seminer
 

Kırklareli Halk Eğitim Merkezinde 25 Ocak Cumartesi günü saat 11.00’da başlayan seminere öğrenci ve velilerin ilgisi yoğun oldu. Seminerin açılış konuşmasını yapan FEM Dershanesi Müdürü Hasan Çakır; “Bizim gözümüzde eğitim bir sacayağı gibidir. Bir ayağı öğrenci, bir ayağı dershane olan sacayağının üçüncü ayağını da veliler oluşturuyor. Başarının yakalanması için mutlaka ailenin bilinçli olarak bu süreçte yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bundan dolayı alanında başarılı biri olan İstanbul Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Efkan Yeşildağ’ı seminer vermesi için davet ettik ve bizleri kırmayıp geldiği için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.
Konuşmanın ardından Doç. Dr. Efkan Yeşildağ aile ve öğrenci veli ilişkisinin olması gerektiği gibi olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti; “Öğrenci aile ilişkisi günümüzde “Senin dersin yok mu? Niye test çözmüyorsun?” gibi baskılarla var. Bu davranış öğrencide çok büyük bir strese neden olur. Stres faydalı bir şeydir. Orantılarsak %50 stres %100 başarıyı getirir. Fakat %100’lük bir stresin başarı oranı ise %0 dır. Bu yüzden stres olacak ama bunun bir kararı olmalı. Stresin %0 olduğunu düşünürsek emin olun ki başarı da %0 olur.
Ders çalışma ise sizin çalışma sisteminizin tam tersi olmalı. Çünkü her akşam yüzlerce test çözmek zorunda değilsiniz. Dershane sizlere yeterince test yaptırıyor. Siz kendi aranızda yapılan sınavlarda yanlış yaptığınız konuları seçin ve onların üzerinde çalışın. Hepsini baştan ele almanıza gerek yok siz zaten diğerlerini biliyorsunuz.
Mutlak başarı istiyorsanız bu dediklerimi mutlaka uygulayın. Başarıya ulaşmanın yolları şunlar; Düzenli beslenme, programlı çalışma, egzersiz, istirahat.
Düzenli beslenmeden kastım şudur; Öğrencilerin geneli sabah kahvaltı yapmıyor. Sabah kahvaltısı çok önemli bir öğün. Akşam yatıyorsunuz ve 8 saat bir şey yemeden derse gidiyorsunuz. Beyinin iki tane yakıtı vardır. Biri oksijen, diğeri ise şeker. Beyin bunları yeterince alamadığı zaman düzenli çalışmaz. Beyinin şeker veya oksijeni tam olarak alamadığı ise esnememizden anlaşılır.
Programlı çalışma ise haftanın 6 günü ya üç tane 50 dakika yada dört tane 40 dakika şeklinde olmalıdır. Kırk dakika çalışıp yirmi dakika istirahat ederseniz başarınız artacaktır.
Egzersiz ise en çok ihtiyacımız olan şeydir çünkü vücutta çok büyük bir enerji yığılması oluşuyor. Bunu bir şekilde dışarı atmamız lazım. Ya ip atlayarak, ya futbol oynayarak yada basketbol oynayarak, ama bir şekilde enerji tüketilmeli.
İstirahat üzerinde durmamız gereken ayrı bir konu. Uyku düzeniniz mutlaka olmalı ve günde en az sekiz saat uyumalısınız. Haftanın 6 günü çalışıyorsunuz. Haftanın her hangi bir gününü tamamen dersten uzak geçirin. O gün ders hariç canınız ne istiyorsa onu yapın. Çünkü o gün sizin biriken fazla stresinizi atacağınız bir gün. Ama kesinlikle o gün elinize dersle ilgili hiç bir şey almayı. Bunların haricinde ders dışı kitaplarda okursak mutlak başarıyı elde edersiniz”. (ay)

Okunma : 824   Kategoriler : Eğitim, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.