Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Ata Model Uçak Kursu” için başvurabilirsiniz

Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılması planlanan “Ata Model Uçak Kursu”na katılmak isteyenler 15 Temmuz 2011 Cuma gününe kadar Müdürlüğe giderek başvuruda bulunabilecekler.


Güncelleme : 11:53:00 TSİ  07.07.2011
“Ata Model Uçak Kursu” için başvurabilirsiniz
 
 
HABER MERKEZİ

Müdürlük bünyesinde ilk defa açılacak olan kursla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Ali Bekar şunları kaydetti:
“Türk Hava Kurumu’nun desteği ile kurumumuzda ilk defa açacağımız Ata Model Uçak Kursu”na katılmak isteyenler 15 Temmuz 2011 Cuma gününe kadar müdürlüğümüze başvurularını yapabilirler. 11 yaşından küçüklerin müracaat edemeyeceği kurslarımız 20 Temmuz 2011 tarihinde başlayacak.”
Ata model uçağın yapılması ve uçurulması hakkında teknik bilgileri veren Bekar şunlar kaydetti:
“Model Uçağı’nın planı toplu iğne batacak şekilde düz bir zemin üzerinde gerdirerek dört bir köşesinden tutturunuz. Planın bozulmasını istemiyorsanız plan üzerine şeffaf naylon seriniz. Model uçağın yapımında gerekli olacak çekiç, eğe, kıl testere, maket bıçağı ve toplu iğne gibi malzemeleri hazırladıktan sonra, model uçağın yapımında kullanılacak ıhlamur çıtaları zımpara ile temizleyin. Planı dikkatle inceleyiniz.
* Kanat İnşaatı
Kanat (Sinir) profillerini lazerle kesilmiş ıhlamur levha üzerinden maket bıçağı ile keserek çıkartınız. Kanat inşaatını yapmak için 2x4 ölçüsünde olan çıtaların birini hücum kenarı oval, diğerini firar kenarı için üçgen hale zımpara ile getiriniz. Plana toplu iğneler yardımı ile monte ediniz. Hazırlanmış olan kanat profillerinizi 90º lik açılarla planın üzerindeki yerlerini ölçerek hücum ve firar çıtalarına tutturunuz. Profillerinizin alt ve üstündeki 2x2 ölçüsündeki lonjoron çıtalarını yerlerine takınız kanat uçlarını ve destek üçgenlerini ıhlamur levha üzerindeki yerlerinden   kesip   yapıştırınız. Hazırlamış olduğunuz kanat inşaatını zımpara ile tesviye ederek pürüzsüz hale getiriniz. Sağ ve sol kanatları planlardaki işaretli yerlerden kesip orta kanadı toplu iğne ile  sabitleyiniz. Sağ ve sol kanat uçlarından 6 cm yükseklikteki destek parçalarını koyarak, üçgenler ile birlikte yapıştırınız. 
* Yükseliş  ve  Dönüş Dümeni İnşaatı
Resimde  olduğu gibi yükseliş ve dönüş dümeni 2x2 mm kalınlığındaki çıtalardan oluşmaktadır. Plandaki ölçülere göre keserek toplu iğne yardımı ile yapıştırınız. Kurumaya bırakınız.
* Model Uçağın Kaplanması
Size verilmiş olan kaplama kağıdını kanat, yükseliş ve dönüş dümenlerinden 5 mm fazla keserek, kaplama kağıdını hazırlayınız. Kaplamaya modelimizin alt kısmından başlayarak, hücum ve firar çıtalarına zamk sürerek gerdiriniz. Aynı işlemi kanat üzerinde de uygulayıp fazlalıkları jiletle kesiniz. Dönüş ve yükseliş dümenini çıtaların yüzeylerine zamk sürerek gergin bir şekilde yapıştırınız. Kaplama işlemi bittikten sonra kaplamaları pamuk ile ıslatınız kuruması için resimde olduğu gibi kanat ve dümenleri düzgün bir zemin üzerinde kalıba koyunuz.  
* Gövde ve Modelin Montesi
Gövde çıtasını plana göre kesip, 2 ayrı parçadan oluşan plastik gövde burnu ile yapıştırınız. Kanadı gövdeye lastikle monte ediniz. Dönüş dümenini yükseliş dümeninin üzerine 90º lik bir açı ile yapıştırınız. Birleştirdiğiniz parçaların gövde üzerine, kanada ve yere paralel olmasına dikkat ediniz.
* Modelin Kontrolleri ve Uçuş Ayarları
Ata model uçağının plandaki (Center Gravity) ağırlık merkezinin yerinde olup olmadığını kontrol ediniz. Dengeleyebilmek için modelin burnundaki safra yuvasına ağırlık ekleyiniz. Modele önden bakıldığında kanat ve yükseliş dümeninin bir birine paralel olduğunu görünüz. Uçuş ayarları için kutunun üzerine bakınız. Model uçağınızı rüzgarlı havalarda atmayın.Modeli ağırlık merkezinden tutarak rüzgar içine, yere paralel olarak süzülecek şekilde iterek bırakınız.Model uçağınızın kanat ve gövdesi yere paralel bir şekilde uçuyorsa uçuş ayarları tamamdır.Model uçağınız elden bırakıldığında yere doğru pike yapıyorsa kanadınızın önüne(hücum kenarı ve gövde arasına) ince ıhlamur veya benzeri parça koyarak hücum açısını artırınız (pike düzelinceye kadar). Model uçağınız elden bırakıldığında yukarı doğru yunuslama yaparak uçuyorsa kanadınızın arkasına(firar kenarı ile gövde arasına) ıhlamur veya benzeri parça koyarak modelinizin uçuş ayarlarını yapabilirsiniz. 
Modelimizin yapımında yapıştırıcı olarak ahşap tutkalı, japon yapıştırıcısı veya uhu kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz zamkların ağzını açık bırakmayınız.” (s)

Okunma : 1318   Kategoriler : Eğitim, Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.