Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli’nde 7 bin 278 öğrenci okula “Merhaba” diyecek

* 14 Eylül 2009 Pazartesi günü başlayacak olan 2009/2010 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte Kırklareli’nde 7 bin 278 Okul Öncesi ve İlköğretim 1. Sınıf öğrencisi okula başlama heyecanını yaşayacak.


Güncelleme : 11:24:00 TSİ  12.09.2009
Kırklareli’nde 7 bin 278 öğrenci okula “Merhaba” diyecek
 

HABER MERKEZİ
Okul Öncesi ve İlköğretim 1. Sınıf öğrencileri okula 14 Eylül 2009 Pazartesi günü “Merhaba” diyecekler. 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı’nın açılış tarihi 24 Eylül 2009 Perşembe günü olarak belirlenirken, Anaokulları ile 1. sınıf öğrencileri “Uyum için” okula bir hafta önce gidecek.
Bu uygulama kapsamında Kırklareli merkez ilçede 790 Okul Öncesi bin 77 1. Sınıf, Babaeski ilçesinde 438 Okul Öncesi, 499 1. Sınıf, Demirköy ilçesinde 115 Okul Öncesi, 112 1. Sınıf, Kofçaz ilçesinde 12 Okul Öncesi, 30 1. Sınıf, Lüleburgaz ilçesinde bin 413 Okul Öncesi, bin 720 1. Sınıf, Pehlivanköy  ilçesinde 32 Okul Öncesi, 43 1. Sınıf, Pınarhisar ilçesinde 161 Okul Öncesi, 237 1. Sınıf ve Vize ilçesinde 242 Okul Öncesi, 357 1. Sınıf olmak üzere il genelinde toplam 3 bin 203 Okul Öncesi ile 4 bin 075 1. Sınıf öğrencisi okula başlamanın heyecanını yaşayacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere “Okul Öncesi ve İlköğretim 1. Sınıf Öğrencilerinin Eğitim Öğretime Hazırlanması” konulu bir genelge gönderildi. Genelgede “Daha sonraki eğitim öğretim yıllarında da okullar açılmadan bir hafta önce uyum programının düzenlenmesi” talimatı verildi. Çocukların okula adaptasyonlarının sağlanması, okul kaygısının giderilmesi ve öğretmenine güven duyup günlük akışa uyum sağlaması' amacıyla gerçekleştirilecek uyum programıyla öğrencilerin “Okula iyi bir başlangıç yapması” hedefleniyor.
* Veliler sınıfa her zaman alınmayacak
Miniklerin bir haftalık eğitiminde, öğretmen ve arkadaşlarıyla tanışma, okuldan eve güvenle gelip gitme, oyun oynama, okul ve sınıf kuralları ile okulun gezilmesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Sınıflar ve öğrenciler arasında sportif ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Öğrencilerle beraber okula gelip gitmeleri alışkanlık haline gelmemesi için veliler sınıf ortamına 'zaman zaman' alınacak. Rehberlik ve psikolojik danışma servisince velilere yönelik 'okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar, korkular ve alınacak önlemler gibi konularda' bilgilendirme çalışmalarına yer verilecek. Normal öğretim yapan okullarda birinci sınıflar kendi sınıflarında, ikili öğretim yapan okullarda ise birinci sınıflar başka bir sınıfta uygulama yaparken kendi sınıflarını dönüşümlü olarak kullanacak. Program saat 9.00-12.00 arası 3 ders saati olarak uygulanacak.
* Okul hayatına başlangıç, bir dönüm noktası
“Okul hayatının başlangıcının çocuğun yaşamının dönüm noktalarından biri” olduğu belirtilen genelgede; “Okula başlama çocuk için yeni ve karmaşık bir sosyal çevreye girmek, birey olarak toplumda yer almak, dış dünyaya açılmaktır. Okula başlarken, zihinsel olarak hazır olmanın yanında sosyal ve duygusal yönden de hazır olmak önemlidir” denildi. 'Çocukların büyük bir kısmının okula uyum sağlarken bir kısmının uyum sağlamada zorlandığı' ifade edilen genelgede, ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan farklı bir ortama geçişin çocuk ve aile için belli bir uyum süreci gerektirdiği kaydedildi. (s)

 

Okunma : 844   Kategoriler : Eğitim, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.