Güncelleme: TSİ     03 Nisan 2020 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Turizm Otel İşletmeciliği” artık “Ağırlama Hizmetleri” oldu

* Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Günaydın “Turizm Otel İşletmeciliği” Programı’nın isminin Üniversite Tercih Kılavuzu’nda “Ağırlama Hizmetleri” olarak yer almasından dolayı kontenjanların boş kaldığını belirtti.


Güncelleme : 10:03:00 TSİ  03.09.2009
“Turizm Otel İşletmeciliği” artık “Ağırlama Hizmetleri” oldu
 

HABER MERKEZİ
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından Üniversite Tercih Kılavuzu’nda bazı Program adlarının değiştirilerek yazılmasından dolayı sorunlar yaşandı. Bu durumdan Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu’nda nasibini aldı.
Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Programları içerisinde yer alan “Turizm Otel İşletmeciliği” Programı’nın isminin Üniversite Tercin Kılavuzu’nda “Ağırlama Hizmetleri” olarka yer almasının 60 kişilik kontenjanı bulunan programa 18 kişinin başvurmasına neden olduğunu belirten Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Günaydın şunları kaydetti:
“Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Meslek Yüksek Okulları’nda yer alan programların bazılarının isimlerini değiştirince Yüksekokulumuzun “Turizm ve Otelcilik” Programı’nın adı “Ağırlama Hizmetleri” olarak yer aldı. Tercih Kılavuzu’nda yeni ismi ile yer alan programımızın öğrenciler tarafından anlaşılamadığından dolayı 60 kişilik kontenjanına ancak 18 kişi başvurdu.
Programların adlarında yapılan değişiklik üniversite adaylarına anlatılmadı. Çok süre önce 2 ay evvel gerçekleşen bu değişikliği aday öğrencilere anlatılması için süre de yoktu. Öğrencilerde Tercih Listeleri’ne bu adı değişen programları koymadı. Özellikle kontenjan sorunu yaşamayan bu programlar isim değişikliğinin sonucu kontenjanlarını dolduramadı. Ad değişikliğinin sıkıntısını yaşayan tüm üniversitelerde aynı sorunla karşılaşıldı. Her yıl ek yerleştirmeye bile gerek kalmadan bu programların dolduğunu ancak bu yıl kontenjan sorunu yaşayan Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nın yeni adı “Ağırlama Hizmetleri” olmuştur. İngilizce Hospital Munayement deyimine karşılık “Ağırlama Hizmetleri” ismi yerleştirilmiştir. Bu değişikliği aday öğrencilerimiz anlayamadıkları için de bu kontenjanlar boş kalarak dolmadı. YÖK Eğitim Sınıflandırmasına dayanan ve kısa adı ISCED olarak bilinen Uluslar arası Eğitim Standardı Sınıflandırması Sistemi’ne uyum sağlamak için yaptığı bu değişiklikte yurtdışındaki programların İngilizce çevirisini kullandı. Yeni yapılan değişiklik adaylar tarafından anlaşılması için bir sürede yoktu. Belki bir süre Üniversite Tercih Kılavuzları’nda “Ağırlama Hizmetleri” olarak çevirmen programın aslında “Turizm ve Otel İşletmeciliği” Programı olduğu bir parantez içinde belirtilmiş olsaydı böyle bir sorun yaşanmayacaktı.
Yüksekokulumuz ek kontenjanlarda bu programımızın dolmasını sağlamak amacıyla kamuoyu ile bu değişikliği paylaşmak gereğini duymuştur. Yüksekokulumuzda Turizm Seyahat Acenteliği Programı’nın adı değişmediğinden 30 kişilik kontenjanın tamamı dolmuştur.” (s)

 

Okunma : 957   Kategoriler : Eğitim, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.